Kurtulmuş: Cumhurbaşkanımız devreye girdi

Kurtulmuş: Cumhurbaşkanımız devreye girdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında Katar krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

05 Haziran 2017 - 22:56
Reklam

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Katar ve diğer Arap ülkeleri arasında yaşanan gerilimle ilgili, "Cumhurbaşkanımız Katar gerilimi için devreye girdi. Cumhurbaşkanımız telefon diplomasisi yürütüyor. Diploması yoluyla bir çözüm bulunmasından yanayız" dedi.

Kurtulmuş, sözlerinin devamında, ''Önemli bir kriz gibi görünüyor. Bunun daha fazla büyümeden çözülmesi gerekir. Bölgede, Ortadoğu'da daha fazla gerginliklerin oluşmaması gerekiyor. Türkiye olarak bu sorunun çözülmesi için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz. Asıl olan diplomasi kanallarının açık tutulmasıdır. Bu konuda da Katar ile irtibatlı olarak diplomasi kanallarının açık tutulmasına gayret sarf ediyoruz'' diye konuştu.

“130 kişi ile ilgili hukuki süreç başlamıştır”

FETÖ teröristleri ve bazı HDP’li milletvekillerinin vatandaşlıktan çıkartılmasına yönelik atılan adım ve hukuki açıdan vatandaşlıktan çıkartma işleminin iade sürecini zorlaştıracağı yönündeki eleştirilere cevap veren Kurtulmuş, “130 kişi, aralarında HDP’li milletvekilleri de var 2 kişi. Yurt dışında oldukları artık sabit bulunduğu için, mahkeme süreçlerinin aksatılmaması amacıyla bu kişilerin ilgili savcılıklar ve mahkeme heyetleri tarafından ‘yurda dön’ çağrısı yapılması için İçişleri Bakanlığına talepte bulunuldu. İçişleri Bakanlığı ‘yurda dön’ çağrısında bulundu, 3 ay içinde yurda dönmezlerse vatandaşlıklarını kaybetme ihtimalleri ortada. Bu bir çağrıdır. Bu, mahkemenin İçişleri Bakanlığından istemiş olduğu bir taleptir. 130 kişi ile ilgili hukuki süreç başlamıştır. 3 aylık bir süre var. Bu süre sonucunda kişiler Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkartılabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonlular Derneği siyasileri ağırladı
Trabzonlular Derneği siyasileri ağırladı
Samsung Electronics, en son model akıllı telefon, tablet, televizyon, beyaz eşya ve ankastre ürünlerini, İstanbul’un en gözde AVM’lerinden Kanyon’da açtığı yeni deneyim mağazasında tüketicilerin beğenisine sunuyor.
Samsung Yeni Deneyim Mağazasını Kanyon AVM’de Açtı