SAKARYA BAROSU’NDAN ŞİRKETLERE ÖNEMLİ UYARI!

SAKARYA BAROSU’NDAN ŞİRKETLERE ÖNEMLİ UYARI!

Sakarya Barosu Avukatlık Kanunu 35.maddesinin 3. fıkrasına göre şirketlere ve yapı kooperatiflerine bir uyarı yazısı göndererek bünyelerinde sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorunda olduklarını belirtecek.Buna rağmen yükümlü oldukları halde bünyelerinde avukat istihdam etmeyen Şirket ve Yapı Kooperatiflerini çok ağır para cezaları bekliyor.

08 Ocak 2017 - 20:49
Reklam

ANONİM ŞİRKET VE YAPI KOOPERATİFLERİ DİKKAT!

Anonim Şirket ve Yapı Kooperatifleri için önemli uyarılarda bulunanBaro Başkanı Av. Zafer Kazan; “Öncelikle belirtmek gerekir ki, herkes davasını bizzat kendi açabilir evrakını düzenleyebilir ve işini takip edebilir.Ancak esas sermaye miktarı 250.000 TLve üzerinde olan Anonim Şirketler ve üye sayısı 100 veya 100 den fazla olan Yapı Kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak, her türlü dava açma ve iş takip etme vazifelerini ancak sözleşmeli bir avukat eliyle yürütmek zorundadırlar. Anonim Şirketlerin Avukat bulundurma zorunluluğu şirketin tüzel kişilik kazanması veya sermaye artırımı sonrasında sermaye miktarı 250.000 TL ve üzerine çıkmışsa, sermaye artırımına ilişkin genel kurul kararının ticaret siciline tescil ettirildiği anda başlamaktadır. İlgili A.Ş ve Yapı Kooperatiflerinin yazımız gereğini dikkate alarak para cezaları ile karşılaşmamaları için yasanın gereğini yerine getirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

ödenecek avukatlık ücretleri

Başkan Kazan açıklamalarının devamında şu bilgilere yer verdi; “2017 yılı için esas sermaye miktarı 250.000,00 TL ve üzerinde olan Anonim Şirketler 1.650,00 TL, üye sayısı yüz veya daha fazla olan Yapı Kooperatifleriisebünyelerinde bulundurmak zorunda oldukları Avukatlar için en az 1.100,00 TL aylık ücret ödemek zorundalar” dedi.

Ödenecek ücretinAvukatın vereceği hizmetler ve bilgi karşısında cüzi bir ücret olduğunu vurgulayan Başkan Kazan “Bu ücret Avukatın o şirkete vereceği hizmet ve koruyacağı hukuki menfaatler karşısında cüzi bir ücrettir. Avukat hizmetinden faydalanan şirketler ise böylece yasaya ve hukuka uygun olarak yazı, evrak ve dava takiplerini yerine getirdiği için hata yapmayacak ve muhtemel ciddi maddi kayıplardan kurtulacaktır.” diyerek Avukatın verdiği sözleşmeli hizmetin çok önemli bir hizmet olduğunu ifade etti.

SÖZLEŞME YAPMAMANIN cezaSI NE KADAR?

Yükümlü oldukları halde Avukat ile yasal bir sözleşme imzalamayanA.Ş ve Yapı Kooperatiflerine Cumhuriyet Savcısı tarafından sözleşmeli Avukat tayin etmedikleri her ay için Asgari Ücretin 2 katı ceza uygulanacağını bunun ise aylık 2.800,00 TLyıllık33.600,00 TL olacağını ifade eden Başkan Kazan; “Görüldüğü üzere Avukat ile çalışma yükümlülüğünü yerine getirmeme cezası gerçekten ağır ve firmaları zor durumda bırakabilecek bir cezadır. Belirtilen cezalarla karşılaşmamak adına ilgili A.Ş ve Yapı Kooperatiflerinin kesinliklebir Avukat ile sözleşme yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu durum her şekilde firmalarımızın faydasına olacaktır. Zira sözleşme, yazışma, dava ve takiplerini avukatla yürüten şirketler sermayelerini tehdit edecek zararlardan her zaman korunmuş olurlar ve bu durum bir sermaye şirketi için çok önemli bir kazanımdır.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Karasu Sanayi Sitesi’nde Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekipleri tarafından yağmursuyu çalışmalarına başlandı
Karasu sanayide altyapı çalışması başladı
24 Haziran yeni bir dönemin ilk adımı olacak
24 Haziran yeni bir dönemin ilk adımı olacak