Reklamı Geç
YENİ EĞİTİM SİSTEMİNE BAKIYORUZ
Cihad OKYAY

Cihad OKYAY

YENİ EĞİTİM SİSTEMİNE BAKIYORUZ

07 Kasım 2017 - 22:46

Evet, meraklı bekleyişin sonunda TEOG’ un yerine getirilen yeni eğitim sistemi açıklandı. Birçok kişi Bakan İsmet Yılmaz’ın açıklamalarını dinledi ve okudu. Ben ayrıca eğitimcilerin sisteme dair yorumlarını da okudum. Ne çıkardım dersek çoğu kişinin kafası karışık. Şahsımca mükemmel bir eğitim sistemi. Aslında amaçlanan eğitim sistemini daha getirmediler.

TEOG ara sistemdi ve yeni gelen Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi de geçiş sistemi olacak. İlerleyişe bakarsak kolayca anlaşılacaktır. Aslında sistemler değişmiyor her yeni gelen sistemde iyileştirme yapıyorlar, demem o ki fazlalıklardan kurtuluyorlar. Bu sistemleri geliştiren kişiler adım adım gidiyor, mükemmeliyeti amaçlıyor. Toplum bilimci oldukları için bu sistemin bir süreç içinde gerçekleşeceğini bir anda olmayacağını elbette biliyorlar. Ben hedeflenen güzel şeylerin farkındayım fakat sistemi geliştirenler bu süreç içerisinde mağdur ailelerin farkında mı acaba. Veya doğabilecek hataların sadece sistem hatası değil de masum bir çocuğa gelecekte nasıl izler bıraktığını düşünüyorlar mı?

Çoğunlukçu demokrasi tarafından yönetiliyoruz. Yani çoğunluğun istediği halkın iradesini yansıtır. Sisteme baktığımız zaman gerçekten çok yüksek sayıda aileyi, öğrenciyi rahatlatacak. Öncelikle yapılması gerekenleri bakan söylüyor, okullar eşit düzeye getirilmeye çalışılacak. Okullar eşit olduktan sonra ben neden uzak okullara gitmeye çalışayım. O zaman evime en yakın olan okul en güzelidir. Amaç böyleymiş. Tamam her şey güzel fakat bazı şeyler var ki sisteme dair şüpheler oluşturuyor. Bunlardan biri, çocuğumuzu iyi yerde okutmak için illa taşınalım mı veya sahte ikametgah mı çıkartalım. Farklı açıdan bakalım, benim çocuğum zeki ve en yakın okula yerleşerek çocuğumun akademik geleceğinin önüne geçiliyor. Ayrıca sistem öğretmenlerin insafına bırakılmış. Bu düzeni takip etmek için müfettişlere çok ayrı bir kaynak tanınması lazım. Adil olmak her insanoğlunun fıtratında yoktur.

Sistem gerçekten uzaktan bakıldığında ütopik bir yapı gibi kulağa çok hoş geliyor. Ama olurunu düşündükçe sorular artıyor. Sistem sanki teoride iyi fakat pratikte yetersiz gibi. Bakan İsmet Yılmaz sınıflarda farklı zeka seviyelerine sahip çocukların bir arada olması konusunda, ‘‘Bundan sonra göreceğiz ki, sınıfınızda başarılı bir öğrenci varsa o arkasından bir çok kişiyi sürükleyecektir.’’ diyor. Bu bir inanç yani bunun deney ve gözlemini yapsan bile aksi çıkma olasılığı çok yüksek. Ayrıca yine bakan, ‘‘Doğrudan lise mezunu sayımız 900 bin, üniversite kontenjanı da 900 binin biraz üstünde. Ama üniversite sınavına daha fazla giriliyor. Biz diğer bekleyenlerin bir şekilde problemini çözmüş olsak. Demek ki bir yılda mezun olan öğrenci kadar, kontenjanımız var.’’ diyor. Yahu ona zaten çözüm bulabilsek çok şey düzelecek. Asıl sorunlardan biri de oluşturulacak eğitim bölgeleri nasıl olacak. Düşün nasıl yapacaksın, biraz etrafımızı kontrol edelim çocuğun olsun olmasın yakınınızdaki okullara bir bakınız. Zamanında yapılan okullar eski sistemlere göre ayarlanmış her ilçede fen lisesi veya meslek lisesi yok. Bu şekille eğitim bölgelerini paylaştır, nasıl paylaştıracaksın. Bakana bu soru iletiliyor. Bakan, ‘‘…eğitim bölgesi oluştururken, taleple ortaokul ve lisemizi biliyoruz, eşleştireceğiz. Ne çok fazla ne çok az… Yaşarken göreceğiz.’’ Diye cevap veriyor. Yani bakanda bilmiyor, yaşayıp göreceğiz hep beraber.  Demek istediğim iyiyi amaçlayan bir sistem ama aceleye getirilmiş eksikleri göze batan bir sistem. Tabi yine bakan da bunu dile getiriyor çok akademisyenle görüştüklerini en iyisi olarak bunu öngördüklerini söylüyor. Zaman neyi gösterir bilmem fakat ben yakın zamanda tekrar sistem yenilenmesinin olacağı kanısındayım.

Anlaşılması için bazen uzun cümleler kurdum affedin ama sistemin adı kadar uzun değil. Sanki sisteme ad koymamışlar da tanımlama yapmışlar gibi. Sebebini de Bakan İsmet Yılmaz yeni eğitim sisteminin ismini açıklarken hazırlık cümlesinde söylüyor. ‘‘Vatandaşımız biz ne dersek kendisi en iyi algıladığı şekilde oluşacak ama. Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi.’’ Yani İsmet Yılmaz şunu diyor, ne kadar anlatırsan anlat anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır arkadaşım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum