SAĞLIKLI YAKIN ROMANTİK İLİŞKİLER
Reklam
Reklam
K. NAGEHAN DEMİRAL

K. NAGEHAN DEMİRAL

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

SAĞLIKLI YAKIN ROMANTİK İLİŞKİLER

15 Şubat 2021 - 09:2614 Şubat Sevgililer Günü’nü geçirdiğimiz şu günlerde, hazır herkes bu konu üzerine yoğunlaşmışken ben de yakın romantik ilişkiler üzerine bir şeyler yazmak istedim.

İnsan, sosyal bir varlık olarak başka bir insanın varlığına ihtiyaç duyan, başkalarıyla birlikte var olan ve yakın ilişkiler arayan canlıdır. Hepimiz yaşamımız boyunca kendimiz için en doğru olan kişiyi ararız. Bazen buluruz bazen de bulduğumuzu zannederiz. Ama bu yolculuk hep bir şekilde devam eder.

Kurduğumuz ilişkiler her birimizin hayatında büyük bir rol oynar. Bu nedenle sağlıklı ilişkiler kurmak bize iyi gelir, iyi hissettirir. Ama kurulan her ilişki sağlıklı olmayabilir. Sağlıklı olmayan ilişkilere “toksik ilişki “denir. Ancak bugün yazımda sadece toksik ilişkilere işaret eden örnek cümleler paylaşıp ayrıntıya girmeyeceğim.

Sağlıklı ilişki; ilişkiyi yaşayan bireylere ilişkinin nasıl oluşacağını, devam edeceğini ve biteceğini öğrenmelerini sağlayan ve çatışma çözme için onlara fırsat veren, öz yeterliliklerini ve öz saygılarını arttıran ilişki olarak ifade edilmektedir. Yani ilişki içindeki “beni” kabul eden ve geliştiren bir süreçtir. “Ben” ilişki içinde kabul görünce benden bize doğru ilişkisel bir evrilme gerçekleşir. İşte bu evrilme sürecini “yakın romantik ılişkiler” olarak ifadelendirebiliriz.

Her ilişki birbirinden farklı dinamikler barındırsa da sağlıklı bir ilişkiyi sağlıksız (toksik) olandan ayıran bazı temel unsurlar bulunuyor. Gelin bunları beraber inceleyelim:

Güven :   Acaba şu anda nerde kim bilir neler yapıyor ? Kaç kez aradım açmadı, kafamda deli sorular !  (toksik ilişki)
Partnerinize duyduğunuz güven sağlıklı bir ilişkinin yapı taşı diyebiliriz. Eğer geçmiş deneyimleriniz güvenli, stabil ve güven verici ise daha sonraki ilişkilerinizde de partnerinize güven duyma eğiliminiz artıyor. Paylaşım arttıkça güven de artmaya başlıyor.

Açıklık ve dürüstlük :  Sen benden bir şey mi gizliyorsun? Neden ben gelince telefonunu/ekranını gizliyorsun? (toksik ilişki)
Sağlıklı bir ilişkide partnerinizin yanında kendiniz gibi olabildiğinizi hissetmelisiniz. Olduğunuz gibi davranmanız aynı zamanda aradaki güvenin oluşmasına da destek olacaktır. Sağlıklı bir ilişki partnerlerin her zaman yan yana oldukları veya her şeyi paylaştıkları ilişki demek değil. Korkularınızı, hayallerinizi, duygularınızı paylaşmak istediğinizde kendinizi rahat hissedip hissetmediğiniz…

Karşılıklı saygı :   Sana fikrini sormadım. Sen bu konudan ne anlarsın ki! (toksik ilişki)
Yakın ve sağlıklı bir ilişkide partnerler birbirlerine karşılıklı olarak saygı duyarlar ve birbirlerini aşağılamak, küçümsemek yerine birbirlerine karşı destekleyici davranırlar. Yaşantı içinde birbirlerinin fikirlerini almaktan çekinmez ve bu fikirlere olabildiğince değer verirler.

Sevgi ve ilgi: Benimle hiç ilgilenmiyorsun bana zaman ayırmıyorsun. Elindeki telefona baktığın kadar bana baksaydın bu ilişki bu hale gelmezdi! (toksik ilişki)
Araştırmalara göre ilişkinin başındaki tutkuda zamanla bir azalma görülüyor fakat bu şefkat, hassasiyet ve rahatlığa olan ihtiyacın azaldığı anlamına gelmiyor. “Tutkulu aşk” genellikle ilişkinin ilk zamanlarında karşımıza çıkıyor. Bu dönemde duygular daha yoğun yaşanır, partnerler birbirlerini güçlü bir şekilde arzular ve fiziksel yakınlığı sürdürme ihtiyacı güderler. Tutkulu aşk zamanla “şefkatli aşka” dönüşür. Şefkatli aşk ise içerisinde sevgi, ilgi, güven, yakınlık ve bağlılık barındırır. İlişkinin başındaki yoğun duyguların etkisi zamanla azalsa da sağlıklı bir ilişkide partnerler, ilişki ilerledikçe aralarındaki yakınlık ve bağlılığı artırarak güçlü bir ilişki kurabiliyorlar. Şunu da unutmamak gerekiyor: Doğru miktarda; yakınlık, ilgi ve sevgi seviyesi diye bir şey bulunmuyor. İlişkiyi sağlıklı kılan her iki tarafın da partneriyle paylaştığı ilgi ve sevgi seviyesinden memnun olması. Besleyici bir ilişkide kişiler partnerlerine olan hakiki sevgilerini birden fazla yolla ve şekilde iletebilirler.

İyi Bir İletişim:  Seninle de hiç bir şey konuşulmuyor, hemen bağırmaya başlıyorsun! En son ne zaman kavga etmeden konuştuğumuzu hatırlamıyorum. (toksik ilişki)
Sağlıklı, uzun süreli ilişkiler bu arkadaşlık ilişkisi de romantik bir ilişki de olsa, iyi bir iletişim kurabilmeyi gerektiriyor. Hiç tartışmayan çiftler daha sağlıklı bir ilişki içerisindeymiş gibi görünseler de asıl önemli olan bir tartışmayı nasıl yürüteceğini bilmek, fikir ayrılıkları üzerine gerekirse tartışabilmek ve bir çözüme ulaşabilmek. Tartışmalar kimi zaman partnerinizle aranızdaki bağı güçlendirebilirler. Araştırmalara göre eğer ortada ciddi problemler varsa tartışmak ilişki için faydalı olabiliyor. Çünkü partnerler bu doğrultuda ilişkinin yararına olabilecek değişiklikleri yapabiliyorlar. Bir çatışma yaşandığında sağlıklı bir ilişkide partnerler genellikle kişisel saldırı yapmaktan kaçınıyorlar. Bunun yerine, partnerlerine karşı saygılı ve empati duyarak yaklaşıyor ve çözüme ulaşmayı amaç ediniyorlar.
 
Bu maddelerden birini ilişkinizde görmediğinizde bu, ilişkinizin sağlıksız veya toksik olduğu anlamına gelmiyor olabilir. Belki de sadece o madde üzerinde biraz daha uğraşmaya ihtiyacınız vardır; unutmayın bahsettiğim şeylerden hiçbiri neticede bir kural değil.

Ancak her ilişki arada gözden geçirilmeye ve tazelenmeye ihtiyaç duyar. Umarım size bu tazelenme için yeni pencereler açabilmişimdir. Bir sonraki yazımda toksik ilişkileri ele alacağım. Sorularınız ve değerli görüşleriniz için bana mail ve instagram aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Tekrar görüşünceye kadar sağlıklı ilişkiler kurabilmenizi dilerim.
 
Mail: [email protected]
Instagram: psk.dan.nagehandemiral
 

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • İbrahim KESER
  2 ay önce
  Merhaba; çok güzel bir konuya el attığınız için öncelikle teşekkür ederim. İnsanlar birçok duygusunu unutmuş durumdalar, bence herşeyin başında sevgi ve saygı yatıyor bu ikili bozulmadığı sürece birbirimize o*** değerlerimiz kat ve kat artacaktır. Sizden birde sosyalleşme üzerine bir yazı rica etsem sayın hoc*** ☺️
 • Kadir Demiral
  2 ay önce
  Anlaşılır bir makale olmuş. Eline ve kalemine sağlık. Daha nicelerine
 • Uğur Yıldırım
  2 ay önce
  Emeğine ve kalemine sağlık
 • Aykut Dere
  2 ay önce
  Yine çok güzel bir yazı olmuş ellerinize kaleminize sağlık , her hafta merakla bekliyoruz :)
 • Şenol
  2 ay önce
  Nagehan Hoc*** bir solukta okudum ve kendime notlar aldım. Lütfen daha fazla yazın bizler de daha fazla fayda***alım kendimiz ve çocuklarımız için. Ellerinize sağlık.
 • Gülsüm
  2 ay önce
  Kalemine yüreğine sağlık arkdaşım net ve yalın bir anlatı olmuş
 • Canan BAŞER BORLUKÇU
  2 ay önce
  Tespitler çok yerinde olmuş. Açık ve anlaşılır bir dil kul***mışsınız. Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık.
 • Osman H
  2 ay önce
  Harika bir konuyu ele almışsınız gerçekten o*** şeyler. İnşaallah bu yazıyı okuması gereken herkes okur ve uygular çünkü içinde anlaya bilene harika dersler veriliyor teşekkürler Nagehan Demiral
 • Ayşen Kaan
  2 ay önce
  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.Aslında bir çoğumuzun yaşadığı problemler.Bunları çözüme kavuşturabilmek için de kul***abileceğimiz yöntemler ile alakalı yazınızı bekliyor olacağım sevgili Nagehan Demiral