AK Gençlik’ten Yemen’e Yardım Eli

AK Gençlik’ten Yemen’e Yardım Eli

AK Gençlik iç savaşın vurduğu Yemen’e yardım eli uzatmak için Kızılay ile protokol imzaladı.

AK Gençlik’ten Yemen’e Yardım Eli

AK Gençlik iç savaşın vurduğu Yemen’e yardım eli uzatmak için Kızılay ile protokol imzaladı.

AK Gençlik’ten Yemen’e Yardım Eli
26 Kasım 2018 - 14:03

AK Parti Sakarya Gençlik Kolları İl Başkanı Murat Salih Başer ve Genç Kızılay İl Temsilcisi Yunus İşgüzar tarafından imzalanan protokol ile birlikte toplanan yardımlar Kızılay aracılığıylaYemen’e ulaştırılacak.

10 DAKİKADA 1 ÇOCUK ÖLÜYOR
Yardım kampanyasıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Sakarya Gençlik Kolları İl Başkanı Murat Salih Başer: “Yemen’de gelinen noktada tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanıyor. En fazla çocukların etkilendiği iç savaşta Birleşmiş Milletler verilerine göre en az 85 bin çocuğun yetersiz beslenme dolayısıyla hayatını kaybettiği, Yemen’deki çocukların yüzde 80’inden fazlasının insani yardıma muhtaç olduğu dile getiriliyor. Bu daçocuk nüfusunun yüzde 80’ini oluşturan 11 milyondan fazla çocuğun insani yardıma muhtaç durumda olduğu anlamına geliyor. İç savaşın, kuraklığın ve kıtlığın pençesindemilyonlarca kişinin açlıkla mücadele ettiği, her 10 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiği Yemen için başta Sakarya halkı olmak üzere tüm Türkiye’yi yardım elimizi uzatmaya çağırıyoruz. Böylesine ölümcül noktadaki bir insani krize parti ya da görüş ayrımı gözetmeden her görüşten, her siyasi partiden kısaca toplumumuzun tüm kesimlerinden yardımlar ulaştırılacağına canı gönülden inanıyoruz.” Dedi.
 
KURU EKMEK DAHİ BULUNAMIYOR
Yardım kampanyasının yürütücülüğünü üstlenen AK Parti Sakarya Gençlik Kolları İl İnsan Hakları Birim Başkanı Mesut Alemdar: “İç savaşın vurduğu 27 milyonluk ülkede yaklaşık20 milyon insan çatışma, açlık, kolera ve çeşitli salgın hastalıklar nedeniyle ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalırken Yemen’de kuru ekmekten oluşan tek öğün dahi temin edilemiyor. Gelinen bu noktada az-çok ya da küçük-büyük demeden ‘karınca misali’ her bir ferdimizin yardımlarının hayati bir önem taşıdığını vurgulamak istiyorum.” Dedi.
 
SALGIN HASTALIKLAR ARTIYOR
Temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki büyük eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.
 
Savaş ve açlığın yanı sıra kolera hastalığının ciddi boyutlara ulaştığı Yemen’de 5 yaşın altındaki çocukların yaklaşık yüzde 27’si kolera hastalığına maruz kaldı.
 
• Ortalama her 10 dakikada 1 çocuk açlıktan ölüyor.


• Yaklaşık 15 milyon kişi hiç sağlık hizmeti alamıyor.


• 20 milyonu aşkın insan temiz suya erişemiyor.
 
• 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı.
 
• Eğitim çağındaki 2 milyon öğrencinin eğitim alamıyor.
 
BM: SON 100 YILIN EN BÜYÜK KITLIK FELAKETİ
Birleşmiş Milletler'in Yemen Koordinatörü Lisa Grande, Yemen'in 'son yüzyılın en büyük kıtlık felaketi' ile karşı karşıya olduğunu söyledi.
 
Grande 'İnsanlık bu durumdan utanmalı mı?" sorusuna da " Evet. Hiç şüphe yok ki utanmalıyız ve her gün kalktığımızda acı çeken bu insanlara yardım etme ve bu krizi sonlandırma konusunda elimizden geleni yapma yükümlüğümüzü yinelemeliyiz" yanıtını verdi.
 
NASIL YARDIM EDERİM?
Türk Kızılay Sakarya Şubesi Türk Lirası Hesap Bilgileri:
 
Açıklama kısmına “YEMEN” yazılması gerekmektedir.


T.C. Ziraat Bankası IBAN:
TR87 0001 0000 1900 0018 6853 88

Deniz Bank IBAN:
TR29 0013 4000 0067 5220 0000 01
 
• Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868'e “YEMEN” yazıp mesaj yollayarak da 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.
www.kizilay.org.tr üzerinden kredi kartı ile online,
• 168 Çağrı Merkezini arayarak,
• Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Kızılay Posta Çeki hesabından,
• Ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden (Şube adreslerine www.kizilay.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz)
bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 
BAĞIŞ TAKİBİ
Bağışlarınızın takibini, web sitemizin bağış sekmesinde yer alan “Bağış Takibi” bölümüne, T.C. Kimlik numaranızı veya bağışçı kodunuzu girerek yapabilirsiniz.
 
TEŞEKKÜR BELGESİ
500 Lira ve üzerinde bağış yapan ve adres belirten tüm bağışçılara Kızılay tarafından teşekkür belgesi ile geri dönüş yapılmaktadır.
 
Yardım kampanyası hakkında detaylı bilgi almak için 0539 848 34 61 nolu telefon aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk bilim insanlarının buluşu heyecan uyandırdı…
Türk bilim insanlarının buluşu heyecan uyandırdı…
BTP Lideri Çorum’da konuştu
BTP Lideri Çorum’da konuştu