As Tavuk Kaynarca’dan taşınıyor mu?

As Tavuk Kaynarca'dan taşınıyor mu?

Kaynarca’nın en büyük fabrikası AS Tavukçuluk tesislerinin Kaynarca’dan taşınacağı söylentileri üzerine konuyu şirketin Genel Müdürü Erhan Hubup’a sorduk. Bilecik’ten yer baktıklarını doğrulayan Hubup gerekçelerini anlattı.

As Tavuk Kaynarca'dan taşınıyor mu?

Kaynarca’nın en büyük fabrikası AS Tavukçuluk tesislerinin Kaynarca’dan taşınacağı söylentileri üzerine konuyu şirketin Genel Müdürü Erhan Hubup’a sorduk. Bilecik’ten yer baktıklarını doğrulayan Hubup gerekçelerini anlattı.

As Tavuk Kaynarca'dan taşınıyor mu?
30 Eylül 2021 - 21:35

Kaynarca’da As Piliç markasıyla üretim yapan 977 kişinin istihdam edildiği firmada ilçe dışında da 400 kişi çalışıyor. 


OSB’ler de dahil ilçedeki toplam istihdamın 2 katı işçi çalıştıran fabrikanın geleceğiyle ilgili sorularımızı yanıtlayan As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Erhan Hubub, bürokrasiden destek göremedikleri, insan kaynağının az olması gibi nedenlerle yeni yatırımları için Bilecik’ten yer baktıklarını söyledi. 


BÜYÜK YATIRIM BİLECİK’E

Hubup, “Gelecekteki hedeflerimize ulaşabilmek için önümüzdeki 5 yıl için Bilecik’te yatırımlarımızı yapmak istiyoruz. Bundan sonraki büyük yatırımı o bölgeye düşünüyoruz. Tabii ki Kaynarca’daki tesislerimiz kapanmayacak burada da üretim sürecek” dedi. 


ÖNCELİK ÜRETİCİMİZ VE İŞÇİMİZDE

Genel Müdür Erhan Hubup, bu yıl İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu listesinde 49’uncu sırada yer alan As Ofis firmasın gelecek hedeflerini paylaştı: “Seneye Türkiye’nin ilk 500 firması arasına girmek istiyoruz. İran, Irak, Libya, Türki Cumhuriyetleri, Afrika, Çin gibi ülkelere 15 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Fabrika çalışanlarımız dışında 270 entegre üreticimiz var. Bu çiftliklerdeki bakıcıları da hesaba katarsak ciddi bir istihdam oluşturuyoruz. İki prensibimiz var, üreticimizin ve işçimizin ücretinin ödenmesi önceliklidir. Daha sonra biz geliriz. Eğitimle, sporla ilgili sosyal projeleri destekliyoruz.” 


1 KİLO TAVUK 1 KİLO EKMEKTEN UCUZ

Basında çıkan haberleri tavuk eti pahalı algısı oluşturduğunu ancak bunun doğru olmadığını belirten Erhan Hubup, “As Piliç markası olarak bir çok zincir markette ürünlerimizi bulabilirsiniz. Beyaz et ile kırmızı et arasındaki fiyat farkının azalması tavuk kanadı ve yaprak kanat dediğimiz niş ürünlerde söz konusudur. Türkiye’de piliç eti bütün piliç olarak 16 lira dolayındadır. Ve bu toplam satışın yüzde 70’idir. Basında yüzde 1’lik kısım konuşulduğu için fiyatlar çok arttı gibi algılanıyor. Tavuk butu 9 buçuk lira. Tavuk etini vatandaşın sofrasına getirmek için bir yıllık planlama ve emek gerekiyor. Yani söylendiği gibi 40 gün değil. Hatta bir iki yıl sonrasını şimdiden planlamamız gerekiyor. Tavuk bir kilogram ekmekten daha ucuz. Bir kilogram ekmek yada börek 80 lira buna karşın bir kilogram tavuk 16 lira” diye konuştu. 


ARITMAMIZ ÇALIŞIYOR

İlçede son günlerde gündeme gelen çevre sorunlarıyla ilgili sorumuzu yanıtlayan As Ofis’in Genel Müdürü Erhan Hubup, “ÇED’i yapılmış onay almış arıtma tesisimiz çalışıyor. Ancak yakınımızdaki derede yazın suların azalmasıyla birlikte oksijen bitince çürüme başlıyor. Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri derenin yukarısına baktığında aşağısından farkı olmadığını görecektir. Kimyasal zaten söz konusu değildir. Burada organik ürün dışında üretim söz konusu değildir” dedi. - SEDAT BALTA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Esentepe’ye Alternatif Bağlantı Yolu
Esentepe’ye Alternatif Bağlantı Yolu
Tekvando şampiyonu Tekin, madalyasını Başkan Aygündüz’e getirdi
Tekvando şampiyonu Tekin, madalyasını Başkan Aygündüz’e...