Hendek’te doğdu, Türkiye’de büyüdü,...

Hendek’te doğdu, Türkiye’de büyüdü, Dünya’da nam salıyor

Başkan Halit İnci;rnrnrnrn“MÜSİAD sürekli kendini yeniliyorrnrnve yeni vizyonlar peşinde koşuyor!”

Hendek’te doğdu, Türkiye’de büyüdü, Dünya’da nam salıyor

Başkan Halit İnci;rnrnrnrn“MÜSİAD sürekli kendini yeniliyorrnrnve yeni vizyonlar peşinde koşuyor!”

Hendek’te doğdu, Türkiye’de büyüdü, Dünya’da nam salıyor
21 Ocak 2015 - 16:43

halit inci


HALİT İNCİ KİMDİR?

1965 yılında Hendek İlçesi Aksu köyünde doğdu. İlkokulu Aksu Köyünde, orta ve lise tahsilini Hendek İmam Hatip Lisesinde tamamladı.

1990 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Spor Bölümü’nden mezun olan ve Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Halit İNCİ aynı zamanda  “Türkiye Güreş Milli Takımı” sporcusu olarak birçok turnuvada ülkemizi temsil etti .Askerlik hizmetini 1992 yılında Artvin’de Piyade Asteğmen olarak ifa etti.

Ticari hayatına 1989 yılında Hendek ilçesinde açmış oldukları Petrol İstasyonu ile başladı. Yurt içinde Akaryakıt ve dinlenme tesisleri, hazır beton, beton yapı elemanları üretimi, taş ve kum ocağı işletmeciliği, madencilik, müteahhitlik işleri ve sigortacılık sektörlerinde, Yurt dışında ise, inşaat, maden işletmeciliği, ihracat ithalat, turizm acenteliği, tekstil mağaza işletmeciliği, vitrifiye mağazası işletmeciliği ile ticari hayatına devam etmektedir.

İnsan odaklı yönetim anlayışıyla ülkemizden kazandığını, ülkemiz insanı için yatırıma dönüştürerek çalışmalarını sürdüren ve katma değer üretebilmek için ulaşılan her noktada faaliyetlerini sürdürme azminde olan Halit İNCİ asli işlerinin yanında; Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanlık Divanı Üyeliği ve MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanlığı görevlerini de başarıyla sürdürmektedir.

Halit İNCİ evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir. Halen İNCİ Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 


inci petrol

Geçtiğimiz aylarda, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanlığının genel kurulu yapıldı. 3 dönem başkanlık görevini yürüten ve 4. kez de aday olan ve üyelerinin oyları ile  yeniden hizmetlerine devam etme imkanı bulan HALİT İNCİ, geçmiş dönemlerde yaptığı hizmetlerine, yeni dönemde yeni yeni hizmetler vermenin heyecanı ve telaşı içinde…

Sakarya’nın ticari, siyasi ve sivil toplum kuruluşları arasında iz bırakan kişi olmanın ve şehrine, meslekdaşlarına, milletine layık olmanın heyecanı içinde HALİT İNCİ ile bu çalışmayı sonlandırmanın mutluluğu içindeyim… Zira, Halit İnci “Leyleği havada görmüş” kişi gibi, takip etmekte,  zaman ayırmasını temin etmekte hiç kolay olmadı…

Ama… Bütün bu sabırlı uğraşlar sonunda, MÜSİAD Başkanı, İnci Grup Başkanı Halit İNCİ ile bu söyleşiyi başarmanın, merak edilen pek çok konuya da yanıt vermiş olacağıma inanıyorum…


“Sn. Başkan… Halit İnci, bugünlere gelirken, hangi zorlukları yaşadı, hangi zorlukları aştı ve bundan sonra iş dünyasında neleri hedefliyor?”

“- Sn. Komite… Sakarya’nın öncü şirketleri arasında yer alan İnci Grup, iş hayatına 1984-1985 yıllarında marketçilik ve nakliyecilik yaparak adım atmış, 1989 yılında da akaryakıt sektöründe faaliyet göstermeye başladı. İlk akaryakıt istasyonunu açtığımızda, 4 kardeşimde (Ali İnci (Hendek İlçe Belediye Başkanı) Halit İnci ‘İnci Grup Yönetim Kurulu Başkanı- MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı) Yusuf ve Mahmut İnci) Hendek Petrol İstasyonu’nda çalışıyor olması, bizden başka personel istihdamına ihtiyaç duyurmuyordu. Çünkü, biz pompacılık, araç yıkama, muhasebe gibi her şeyi kendimiz yapabiliyorduk. İş kendi işimizdi ve bunun mücadelesini de vermek zorunda idik… Çok şükür de alnımızın akı ile o süreçleri de geride bıraktık.. Zaman içerisinde petrol istasyonu sayısı artınca kardeşler olarak bir her tesisin başına geçtik. Ben, Hendek Petrol’ün başına geçtim. Şirketimizin merkezi o zaman Hendek idi. Hendek’teki tesise baktığım gibi, diğer istasyonlarında idari işler, finans, ödemeler ve diğer tüm mali işleri koordine ediyordum. 1989 yılında İnci petrolle temelleri atılan şirketimiz, 2000 yılı sonrasında İnci Grup çatısı altında faaliyetlerini birleştirdi. Bundan sonrası için de, “Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler!”. Diyor ve çalışmalarımıza aynı kararlılık ve azimle devam ediyoruz…”

 “- Sn. Başkanım… İnci Grup, bugün (2013) hangi birimlerden oluşuyor, kaç kişiye iş istihdamı sağlıyor ve ödediği vergi ile de Sakarya’da ve Türkiye’deki yeri nedir?”


inci beton

“- Sn. Komite… İnci Grup, İnşaat sektöründe “İnci Beton” markası ile ortaya çıkardığı imajı ve güveni adım attığı her sektöre yansıtmıştır. İnci Beton, hazır beton sektöründe standart hazır beton ile birlikte hazır yaş sıva, sentetik lifli beton, renkli beton, kendiliğinden yerleşen beton, hafif beton gibi farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek beton çeşitleri üretmektedir. Sakarya’nın Adapazarı, Hendek, Karasu ve Taraklı ilçelerinde beton santralleriyle halkımıza hizmet vermektedir. İlerleyen yıllarda ise farklı sektörlerde de kendini gösteren ve İnci Grup çatısı altında toplanan, yaptığı projelerde hayati değerleri ön planda tutarak farklılığı yakalayan “İnci Yapı” markası ile konut inşaatları, endüstriyel yapılar, ticari binalar, oteller, prefabrik yapılar, çevre düzenleme işleri, alt yapı ve yol inşaatları gibi alanlarda başarıyı yakalamıştır. Deneyimli ve profesyonel ekiplerimiz, hiç durmaksızın değişim gösteren yaşam alanlarını akılcı, modern ve estetik bir çizgiyle hayata geçirmekteyiz.. Ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahip olan madencilik sektörü, ülkemiz için de oldukça önemlidir. İnci Grup, “İnci Maden” çatısı altında faaliyet gösteren İznik’te bulunan Bazalt Ocağı ile Karasu, Hendek ve Geyve’de bulunan taş ocaklarımızda; hazır beton tesislerine, yol inşaatlarına, sanayi yapı inşaatlarına ihtiyaca göre farklı türde malzemeler üretmektedir. Bu ocaklarımızda “çevre dostu teknoloji ve yöntemlerin” kullanılmasına, “çevrenin korunmasına ve yenilenmesine yönelik üretim” yapıyoruz. Ayrıca, modern çevreler için taşları şekillendiren “İnci Beton Yapı Elemanları” “İnci Taş” markasıyla beton parke taşı, beton bordür, beton yağmur oluğu ve benzeri ürünleri kaliteden ödün vermeden müşterilerimize sunuyoruz.

Makine imalat sanayi, sanayileşmenin de itici gücüdür. İstikrar içinde büyüyen, fırsatları değerlendiren grubumuz yüksek teknolojiyle ürettiği “INVAC” markası ile makine imalat sektörüne girerek “vakumlu ambalaj makineleri” üretiyoruz.  Yine hizmetlerimizin arasında, sigorta aracılık hizmetlerinde; araç sigortaları, ev sigortaları, işyeri sigortaları, seyahat sigortaları, özel sigortalar gibi farklı alanlarda “İnci Sigorta” adı altında faaliyetlerimiz sürüyor. 1989 yılından beri faaliyet alanını yurt içinde ve yurt dışında hız kesmeden yaptığı yatırımlarla sürekli kapsamlı bir şekilde genişleten “İNCİ GRUP”, kaliteyi, mükemmeliyetçiliği, güveni, farklılığı ve müşteri memnuniyetini önemseyerek “öncü gruplar” arasında yer almayı başardık. Bulunduğu her sektörde yatırım yapmakta ve yeni iş alanlarına girmek için fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz… Zira, yaptıklarımıza gösterilen teveccüh, bizleri yeni yeni hizmet alanları aramaya adeta itiyor. Bundan dolayı da herkese şükranlarımızı sunarım…”

“- Sn. İnci… İnci Grup bu noktaya gelirken hangi zorlukları yaşadı?”

“- Sn. Komite… Yatırım yapan her müteşebbis bir takım zorluklar yaşar… Mesela; geçmişte yalnız ekonomik krizler bizi engellemedi. Aynı zamanda siyasi krizlerde bize çok zararlar vermiştir. 28 Şubat döneminde her türlü linçe maruz kaldık, çok zorluklar yaşadık. Hamdolsun ki ekonomik ve siyasi krizleri Allah (c.c.)’ın yardımıyla artık geride bıraktık. Ülkemizde yaşanan ekonomik inişler ve çıkışlar bize zor günler yaşatsa da sürekli yatırım yapan, büyüyen bir şirket olarak “Sakarya ilimizin” istihdam ve katma değer sağlayan bir şirketi olarak, hak ettiğimiz yerlere ulaşacağımıza dair inancımız tamdır. Daha işin başında olduğumuzu biliyoruz… Ama, varlığımızı sürdürmenin, hizmetlerimize devam etmenin de çok değerli ve önemli olduğunun bilincindeyiz… Biz, doğru bildiğimiz yolda yürümeyi sürdüreceğiz… Gerisi, Rabbimizin takdirine kalmıştır… Ondan yana da bir endişemiz yok, aksine teslimiyetimiz var… Her şey, rızık meselesi…”

“- Sn. Başkanım… İnci Grup’ta kaç personel istihdam ediyorsunuz?”

“- Sn. Komite… Grup şirketlerimizde taşeronlarımızla birlikte 400 kişiden fazla personel istihdam edilmektedir. Büyüme devam ettikçe, istihdam da devam edecektir… Gayretlerimiz, ülkemiz, şehrimiz ve insanlarımız içindir…”

http://www.canses.net/Upload/UploadFiles/sakarya_haberleri.jpg

“- Sn. Başkanım… İnci Grup’ta hangi görevleri aldınız? Bugün hangi görevlerde bulunuyorsunuz?”

“- Sn. Komite… 1999 yılında ağabeyim Ali İNCİ’nin iş hayatından çekilip siyasete atılmasından itibaren Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmaktayım..”

“- Sn. İnci… İnci Grup, geçtiğimiz yıllarda yurt dışına açılma girişimlerinde bulundu… Geçen yılda Kara Kıta Afrika’ya ulaştınız ve sizin de ifade ettiğiniz gibi, “Başkalarının değerlerini alıp götürdüğü yere, siz çimento sektörünü taşıma girişimlerinde bulundunuz… Bu konuda son durum nedir? Bugüne kadar yurt dışı kaç ülkede iş yaptınız?”

“- Sn. Komite… Sürekli gelişmek ve gelişmemizi sürdürülebilir hale getirmek için sınırların ötesinde de çalışmaya başladık. Birçok farklı sektörde başarıyı yakalayan, adını markalaştıran grubumuz dış ticarette de adından söz ettirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu bağlamda 4 yıl önce yatırım yapmaya başladığımız Fildişi Sahilleri Batı Afrika’nın önde gelen bir ülkesi olup, tarih boyunca da bölgesinin en büyük ülkesi ve en büyük ekonomisi olma özelliğini hep muhafaza etmiştir. Maalesef 15 yıldır süregelen iç çekişmeler ve iç savaşlar yüzünden ülke, her yönüyle geri gitmiştir. Dünya’da hızlı toparlanma ve kalkınma devam ederken, ülkenin buna ayak uyduramaması yöneticileri ve halkı ziyadesiyle üzmüştür.

Son yıllarda iç çekişmeler bitmiş, yönetimsel problemler halledilmiş ve büyük bir istekle geç kaldıkları kalkınma hamlesine başlamışlar. Hali hazırda ülkede çok büyük iş potansiyeli mevcuttur. 15 yıldır tek bir çivi bile çakılmamış. Bu ülkenin kalkınma ve büyüme sürecinde mutlaka Türk firmaları olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Şirketleri Afrika’da söz sahibi olacaksa başlama noktası muhakkak Fildişi Sahilleri olmalıdır. Çok büyük iş potansiyeli bulunan bu ülkede Türk Firmalarının çok büyük işler başaracağına inanıyorum.

Biz buna inandığımız için, ülkenin büyüme sürecinde burada iş yapma gereğini duyduk.

 

Fildişi Sahilleri’nde yaptığınız yatırımlar nelerdir? Burada kaç çalışanınız va?

 

 

 

Fildişi Sahilleri’nde “İnci Groupe Sarlu” adıyla inşaat, “İndo Groupe S.A.” adıyla İhracat, İthalat, Maden İşletmeciliği, Turizm Acentalığı, İndop Tekstil S.A. adıyla Tekstil alanında yatırımlarımız mevcut olup; personel olarak da;  20’si TC.vatandaşı, diğerleri Fildişi Sahilleri vatandaşı olan toplam 150 kişi çalışmaktadır. Grubumuzun Fildişi’ndeki ilk şirketi olan İnci Groupe’nin Fildişi Sahilleri’ndeki ilk işi Türk Büyükelçilik binasının tadilatı olmuştur. İnci Group,  olarak, bu ilk işini “en güzel şekilde tamamlamanın gururunu” “ülkemiz ve gurubumuz” adına duymaktayız. İnci Groupe Fildişi Sahilleri genel merkezimizin inşaatı da 2012 Mayıs ayı itibariyle tamamlanmış olup, merkezimiz 4 katlı, zemin katı Türkiye’den ithal edilen ürünlerin satıldığı hazır giyim tekstil mağazası ile vitrifiye, seramik ve hazır mutfak ve banyo malzemelerinin satıldığı bir showroom, 1. Kat İnci Groupe merkez ofisi, 3.Kat lojman ve ofis, 2.kat ise THY Acentası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sözleşmesi yapılmış 30 adet villa 48 adet daire inşaatının proje çalışmaları başlatılmış, hazır beton tesisi ve taş ocağı açılması ve işletmeciliği için gerekli çalışmalarımız sonuçlanma aşamasına gelmiştir. Hasılı, Türkiye’yi orada da başarılı şekilde temsil ediyor ve güzel eserler üretiyoruz.. Üretmeye de kararlıyız…”

“- Sn. İnci… Fildişi Sahilleri’ndeki ikili ilişkilerinizden ve ticaretin dışındaki kazanımlarınızdan bahseder misiniz?”


fildişi sahilleri“- Sn. Komite… İnci Grup, ülkedeki yatırımlarına, batının emperyalist yaklaşımlarıyla değil, karşılıklı iyi niyet ve çıkarlar doğrultusunda insana önem veren yaklaşımla devam etmektedir.

İnci Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Fildişi Sahili bakan, müsteşar ve sivil toplum kuruluş yöneticileri ile karşılıklı ziyaretler ve görüşmeler yapmak suretiyle ilişkileri en üst seviyeye çıkarmış, gerek işletmemiz ile gerekse ülkemizle olan ilişkilerine yeni bir boyut kazanılmasına vesile olmuştur. Ülkede faaliyet gösteren ilk önemli Türk firması olmamız sebebiyle “Türkiye’ye bakış açısı ve imajımız oldukça olumlu bir noktaya” ulaşmıştır. Bu, bizim dışımızdaki Türk firmalarında ülkede faaliyet göstermeleri açısından çok olumlu bir gelişmedir. İNCİ GRUP, yaşam tarzı farklı olan bu ülkeye şirketimizi tanıtmanın yanında ülkemizi, kültürümüzü ve manevi değerlerimizi de tanıtma görevini üstlenmiş, ülkenin siyasi, fiziki tüm zorluklarına karşı inancını kaybetmeden mücadele ederek ismini başarılı bir şekilde duyurmuştur.  Bu konuda geçmişte bize olumlu izler bırakan Atalarımıza layık olmanın mücadelesini veriyoruz. Başarabilirsek, ne mutlu bizlere…”


müsiad sakarya

“- Sn. Halit İnci… Özel çalışmalarınızın yanı sıra, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanlığı’na da aday oldunuz ve göreve de seçildiniz? Sizin “Bismillah!” diyerek göreve başladığınızda, MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin durumu neydi, bugün ne? Sizin başkanlığınızda MÜSİAD; “Nereden…. Nereye…” geldi… Ve bundan sonra nereye gidebilir?”

“- Sn. Komite… Her iş adamı “kendi işini yaptığı gibi sosyal faaliyetlerde de” bulunmalıdır. İçinde bulunduğu sektörle ilgili grup çalışmaları yapmalı, sosyal sorumluluk projelerinde yer almalıdır. Yalnız kendi kazanımına bakmadan, yaşadığı sosyal çevreye de neler verebileceğinin, hangi hizmetleri yapabileceğinin de hesabı içinde olmalıdır. Gençlerin gelişimi, eğitimi, sosyal çevreye uyumu gibi toplumun tümünü ilgilendiren çalışmalar yapmalıdır. Her türlü kalkınma ve gelişim tüm toplumda olmalıdır. Yalnız sizin kazanmanız yeterli değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı çeşitli örgütlerde, sivil toplum kuruluşlarında görevler aldım. “Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanlık Divanı Üyesi”yim. Bunun yanında 2010 yılından beri MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanlığı görevini yürütmekteyim. MÜSİAD, bir işadamı derneği olarak Türkiye’de “öncü bir sivil toplum örgütü”dür. Her alanda çalışma yaptığı gibi, iş adamlarının ve üyelerinin gelişimine vizyon kazandırma ve geniş ufuklar açmak için çalışmaktadır. 2010 yılında MÜSİAD Başkanı olduktan sonra, MÜSİAD’ın kriterlerine uygun, “üyelerin ve Sakarya’nın menfaatleri doğrultusunda çalışmalar” yaptık. Benden önceki başkanlar ve yönetimler de çok güzel ve başarılı çalışmalar yaparak MÜSİAD Sakarya Şubesi’ni bu noktaya getirmişlerdir. Yönetime gelen herkes mevcut başarılı çalışmaları bir adım daha ileriye taşımak ister. Biz de yönetimimizle birlikte bunu gerçekleştirdik. Üye sayımızı artırdık, yurt içi ve yurt dışı iş gezileri düzenledik, eğitim çalışmaları ve konferanslar tertip ettik, dalında uzman olan bilim adamları getirip üyelerimizle buluşturduk. MÜSİAD sürekli kendini yenileyen ve yeni vizyonlar peşinde koşan bir kuruluştur ve bu doğrultuda çalışmalarımız devam edecektir..”

“- Sn. İnci… Geçmiş başkanlık dönemizde, Türkiye’nin ve Sakarya’nın her alanda kat ettiği aşamaları nasıl değerlendiriyorsunuz ve bunu örneklerle destekleyebilir misiniz? 

“- Sn. Komite… Türkiye tüm dünyanın dikkatle izlediği ve imrendiği bir gelişim içindedir. Bununla ilgili çok şey söylenebilir. Ülke içinde ve dışında çok başarılı bir çizgi sergilenmekte olup bunu vatandaşlarız çok iyi görmekte ve yaşamaktadırlar. Bu istikrar devam etmelidir. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın bu istikrara ihtiyacı vardır. İlimizde de önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle “sanayide hızlı gelişmeler kaydedilmekte”dir. Bu ivme daha da artarak devam edecektir. Büyüyen ülke ekonomisine paralel, ilimiz ekonomisi de büyümektedir. Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin yükselmesinde ve iç ve dış siyasetle elde edilen çok büyük başarılarda ülkedeki her kesin önemli katkıları olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki en büyük pay iktidarındır. Tek başına iktidar olmanın ve istikrarlı bir yönetim sergilemenin ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Zamanında ve hızlı alınan kararların hükümetimizin başarılı çalışmalarında ve bugünlere gelmemizde çok büyük katkısı vardır. Bir değerlendirme yapmam gerekirse, Türkiye’nin hamle üzerine hamleler yapacak güce eriştiğini söyleyebilirim. Ancak, bir başka gerçekte, henüz işin başındayız ve çok çalışmamız gerekiyor çoookkk…”

“- S. İnci… Türkiye’nin günümüzde nasıl sonuçlanacağı merakla beklenen “ilk sivil anayasa” çalışmaları var? Siyasilerimiz “sivil anayasayı” başarabilecekler mi? Bir Sakaryalı işadamı olarak, “Sivil Anayasa” için önerileriniz var mı?”

“- Sn. Komite… Sivil anayasayı hep birlikte başarmak zorundayız. Buna herkesin katkı vermesi gerekir. Şartlı ve koşullu bakmaksızın asgaride toplum mutabakatı sağlanacak bir noktada buluşulmalıdır. Biz MÜSİAD olarak 2012 yılında “TC Anayasası” öneri taslağı hazırladık ve kamuoyu ile paylaştık. Umudumuzu hala koruyoruz… Başarmamızı yürekten diliyorum… Olmaz ise… O’nu da sonra değerlendirebiliriz…”

“Sn. İnci… İş hayatı, sivil toplum kuruluş başkanlığı sorumluklarını yerine getirdikten sonra, “Şehrime ve hemşerime karşı görevlerimi yerine getirdim… Bundan sonra, birikimlerimi farklı alanlarda değerlendirmek istiyorum… Mesela; milletvekilliği olabilir mi?” İnci Ailesi’nin, Sakarya’nın pek çok konusuna karşı hassasiyet taşıdığını ve yapılması gerekenleri yerine getirdiğine özen gösterdiğini biliyorum… Bu alanlarda, kamu ile paylaşmak istediğiniz bilgiler olabilir mi?”

“- Sn. Komite… Ben iş hayatı içinde olan biriyim. Bu alanlarda çalışmalarımı sürdürmemin bana ve çevreme daha faydalı olacağını düşünüyorum. Siyaset yapmak veya milletvekilliği gibi bir düşüncem yok. Bunu peşinen ifade edeyim… İnci Ailesi olarak da her türlü yardım konusunda çalışmalarımız olmaktadır. Bunların bizim özelimizde kalmasını dilerim… Gençlere, spora, eğitime bir çok katkılarımız olmaktadır. Bunların hepsini Allah (c.c.) rızası için yapmaktayız.

“- Sn. İnci, Türkiye’nin ve Sakarya’nın değerlerine yönelik neler aktarmak istersiniz ve bunların genelin hizmetine sunulması için neler önerirsiniz?  (Karasu Longozu, Keremali Zirvesi, Karasu Deniz Sahili, jeo termal kaynakların kullanılması, Sakarya Nehri ile nehir taşımacılığı, bitki örtüsü ile arıcılık, değerli toprakları ile tarım-hayvancılık-balıkçılık ve bu değerlerinde insanlığın kullanıma, istifadesine açılması... vs.vs.) Sakarya’nın Değerlerine Yönelik Neler Söyleyeceksiniz? Bunların Genelin Hizmetine Sunulması İçin Önerileriniz Nelerdir?”

“- Sn. Komite… Sanayileşmenin önüne geçmek mümkün değil. Ancak, Sakaryalı yöneticiler olarak önceden yapılan planlamalarla çevreyi kirletmeyen, havaya, suyumuza, tarım alanı topraklarımıza zarar vermeden tesislerimizi şehrimize kazandırmalıyız. İlimiz hakikaten ayrıcalıklı bir şehir. Allah (c.c.) bize çok güzel bir şehir bahşetmiş. Turizm alanları, gölleri, akarsuları, yaylaları, termal suları ile adeta turizm cenneti olan şehrimizde turizmin daha geliştirilmesi için her türlü çalışma yapılmalıdır.”

“- Sn. İnci… Sakaryaspor’un son durumu ortada… Sizin bu konuda tasarladığınız bir proje, öneri var mı? Sportif açıdan, Sakarya olarak geçmişi özlemle anar olduk… Yıldırımspor, Karadenizspor, Demirspor, Sapancaspor, Akyazıspor önemli katkılar sağladılar. S. Spor’da Sakarya’nın gerçek markası oldu… Eski günleri yad ederken, bugünlerin çaresizliğine nasıl farklılık getirilir?”

“- Sn. Komite… Sakaryaspor şehrimizin ürettiği “en önemli marka”dır. İçinde bulunduğumuz dönemlerde çok zor durumlara düşmüştür. Tabii bunların çeşitli nedenleri var. Bunları saymak istemiyorum. Geleceğine bakmak lazım. Problemin çözülebilmesi için öncelikle paraya ihtiyaç vardır. İlimizde top yekün seferberlik ilan edip ihtiyaç duyulan parayı Sakarya’da toplayabiliriz. Ya da bir takım yapılanmalar yapılabilir. Bir çok şehir takımında aynı problemler vardır. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı radikal bir takım kararlar almalıdır. Örneğin; sporcu transferinde vergi yükü kulübe bırakılmamalıdır. Bu vergileri o günkü kulüp yöneticileri ödemeyip, sonraki dönemler borç olarak devretmektedir. Vergi ödemesinin sporcu tarafından yapılması için kanun çıkarılmalıdır. O zaman sporcunun transfer bedeli daha fazla olacaktır ama kulüpte pahalı ise o futbolcuyu transfer yapmayacaktır. Bütün kulüpler futbolcular ile yapılan sözleşmelerde doğacak vergi ödemelerini hesaba koymamaktadırlar. Halbuki gelecekte büyük mali borçlar karşılarına çıkmaktadır. Ortak fikir, Sakaryaspor’un olması gereken yerde olmadığıdır. Takımımız bir an önce bu durumdan kurtarılmalıdır. Bunun yanında Sakarya futbolcu üreten bir fabrika durumundaydı. Buna yeniden dönmelidir. Alt yapıları güçlendirerek yeniden Türkiye’mize değerli sporcular yetiştirilmesi gerekir.”

“- Sn. Halit İnci… Bir yıl sonra, yerel seçimler, daha sonra da genel seçimler var… Türkiye’nin siyasi yapılanmasında bu iki yakın seçimi nasıl değerlendiriyorsunuz? AK Parti iktidarı devam eder mi, TBMM’de temsil değişikliği yaşanır mı?”

“- Sn. Komite… Elbette ki seçim ve sandık demokrasinin vazgeçilmezleridir. Her seçim de sürprizlere gebedir. Ancak bu istikrarın devam edeceğini düşünüyorum. Seçimler 1 yıl var.  Yıl içerisinde büyük değişiklikler olmazsa, yani aynı istikrar devam ederse bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Basında yayınlanan anketler milletin iktidardan memnun olduğunu göstermektedir. Belediye seçimlerinde de çok büyük değişiklikler olacağını düşünmüyorum. Yerel seçimlerde adaylar çok önemli. Aday belirleme de hata yapan kaybeder. Önemli olan siyasi istikrar ve tek başına bir partinin yürütmeyi güçlü olarak götürebilmesi ve muhalefetin de ülkeye projeler sunarak, katkılarda bulunması… Türkiye için, millet için çalışmak eses olmalı… Sonra kişisel ikballer…  Aslında, kişisel ikbalin bugünün Türkiyesi’nde hiç önemi yok. İkbal düşüncesinde olanlar, hizmetleri ile bunu sağlasınlar…”

“- Sn. Başkanım… Bu arada, Türkiye’nin gündeminde olan ve tartışılan bir konu var; “Başkanlık Sistemi” Başkanlık Sistemi Türkiye için “hayırlı” olur mu?”

“- Sn. Komite… Başkanlık sistemini gelişmiş birçok ülkede görüyoruz. Gayet istikrarlı gitmektedirler. Alt yapısı iyi hazırlandığı ve halk doğru bilgilendirildiği takdirde başkanlık sisteminin ülkemizde de hayırlı olacağını düşünüyorum. Tek başına iktidarlarda da demokratik parlamenter sistemin iyi işlediğini, başarılı olduğunu da görmekteyiz. Ülkemiz için hayırlısı neyse Allah(c.c.) onu nasip etsin.”

“- Sayın Başkanım… Gerek İnci Grup ve gerekse Türkiye’nin başarılı kuruluşu MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olarak bizlerle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim… Allah yar ve destekçiniz olsun!”

“- Sn. Komite… Ben de sizlere teşekkür ederim… Dilerim, üyelerimiz, hemşerilerimiz bu çalışmadan memnun olurlar…  Milletimiz ve Sakaryamız her şeyin en güzeline layıktır… Tüm güzellikler üzerimize rahmet gibi yağsın…

 

YARI ŞAKA,

YARI CİDDİ

 

 

 

 

BİR KOLTUKTA

ÇOK KARPUZ OLUR MU?

Türkiye, yeniliklere, gelişmelere yeteri kadar kendini hazırlamamış bir ülke idi yakın tarihimize kadar…

Şimdi ise, pupa yelken açmış gemi gibi istikametine adeta uçarcasına gidiyor…

Sakaryamızın yakın tarihinde, bazı girişimlere rastlanır…

Kalıcılıkları da devam etmekte zorlanmıştır…

Sakarya tarihinin ekonomisi, siyasi yapısı, ticari deneyimleri, sosyal aktiviteleri, hazan mevsimi gibidir…

Sakaryamızda özel kuruluşlar, ortaklıklar da aynı dertten muzdariptir…

Bugün var, yarın araki bulasın!

İNCİ GRUP… Yeni neslin, yeni parıldayan yıldızı…

Hem yerli.. Hem Türkiyeli, hem de Dünyalı olmak yolunda sürekli gelişmeler içinde…

İNCİ KARDEŞLER, namlarını ve namlarımızı ötelere taşıyorlar…

İçlerinde, 4 dönem MÜSİAD Şube Başkanlığı yapan Halit İnci de var…

Bir yandan, şirketleri, öte yandan mesleki kuruluşu olan MÜSİAD’ın başkanlığı’nı (Bir koltukta kaç karpuz olabilir ki…) koltuğuna sığdırmış, emin adımlarla yoluna gidiyor…

Halit İnci, kendi iş ve sorumluluk aleminde biri gibi durur…

İddiasız, ama kararlı… Heveslisi değil ama istikrarlı… Başarmış, ama mütevazi…

Genel de büyük işler yapanların tavrı böyle değil midir?

O yapar, millet görür…

O mutludur, millet de “takdirlerini” sunmaktan çekinmez…

Ne başardıklarını görmek için, İNCİ GRUP’un içine girmek gerekir…

Ne başardıklarını görmek için, MÜSİAD’ın çalışmalarının takipçisi olmak gerekir…

Ki..Kendi başardıklarınız ile karşı tarafın başardıklarınızı kıyaslamanız gerekir…

Unutmadan, Halit İNCİ,

“Ben yaptım! Ben ettim!” de demiyor asla…

O kendi yolunun izcisi olarak düşmüş yollara…

Dün Hendek’te idiler…

Bugün Türkiye’de…

Hergün ise Dünya’nın pek çok ülkesinde…

Yaradan, “Yürü ya kulum!” dedikten sonra, kime ne söz kalır ki…

Halit İnci nezdinde, tüm İNCİ’lere…

Hayırlı, bereketli, sağlık nice başarılar ve kazançlar…


HÜSEYİN KOMİTE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sayın Erdoğan ‘Açları doyurun
Sayın Erdoğan ‘Açları doyurun
Kızılay’ın 153 yıllık İyilik Hareketi Beyoğlu’nda fotoğraflarla sergileniyor
Kızılay’ın 153 yıllık İyilik Hareketi Beyoğlu’nda...