Reklam
Kazakistan Öğrenci Heyetinden Vali Nayir e...

Kazakistan Öğrenci Heyetinden Vali Nayir e Ziyaret

Bağımsızlığının 28. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kazakistan Cumhuriyeti’nden İlimize gelen misafirler ve öğrenciler, Kazakistan Öğrenci Topluluğu Başkanı Laziza Nurpeiis öncülüğünde Vali Ahmet Hamdi Nayir’e ziyarette bulundular.

Kazakistan Öğrenci Heyetinden Vali Nayir e Ziyaret

Bağımsızlığının 28. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kazakistan Cumhuriyeti’nden İlimize gelen misafirler ve öğrenciler, Kazakistan Öğrenci Topluluğu Başkanı Laziza Nurpeiis öncülüğünde Vali Ahmet Hamdi Nayir’e ziyarette bulundular.

Kazakistan Öğrenci Heyetinden Vali Nayir e Ziyaret
07 Aralık 2019 - 18:28

Yaklaşık 100 kişilik bir heyetin yer aldığı ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, misafirlerini Valilik Toplantı Salonunda ağırladı.

“Kendimizi Ülkemizde Hissettik”

Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yılı münasebetiyle dün gerçekleştirilen etkinliklerde kendilerini yalnız bırakmayan ve bugün de kendilerini misafir eden Vali Ahmet Hamdi Nayir’e şükranlarını arz etmek istediklerini belirten Kazakistan Öğrenci Topluluğu Başkanı Laziza Nurpeiis, senelerce çok büyük acılar yaşadıkları için bağımsızlıklarını kutladıkları günün kendileri için çok önemli olduğunu, özellikle yeni nesile o günleri anlatabilmek için her sene düzenli bir şekilde etkinlikler düzenlediklerini, dünkü programda kendilerini Kazakistan’daymış gibi hissettiklerini, bunun için de başta Sayın Valimiz olmak üzere Sakarya’daki tüm yetkililere teşekkür ettiklerini ifade etti.

“Kazakistan Rüzgarı Estirdiniz”

Kazakistan’dan gelen misafirler ile İlimizde okuyan öğrencilerin de duygu ve düşüncelerini dile getirdiği ziyarette bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Öncelikle hepinize hayırlı sabahlar ve hoş geldiniz demek istiyorum. Dünden bu yana sizlerin sayesinde, Büyükelçiliğimizin sayesinde İlimizde güzel bir Kazakistan rüzgârı esti.  İlimize ülkenizi daha da yakından tanıma fırsatı sunulurken, aynı zamanda 28. bağımsızlık yıldönümünü de güzel bir şekilde kutlamış oldunuz.

Milletlerin sahip olduğu en önemli nimetlerden bir tanesi elbette ki bağımsızlıklarıdır, sizler de memleketinizden binlerce kilometre uzakta memleketinize ait bu bağımsızlığı burada yeniden hissetmiş ve o nimetin kıymetini anlatmış oldunuz. Dünkü programınızda hem folklor ekipleriniz hem sanatçılarınız en güzel eserleri icra ettiler, sizlerle gurur duyduk. Bu etkinlikler vesilesi ile dünyaya mührünü vuracak tarzda bir yaklaşımla kardeşliğin, dostluğun ve sevginin paylaşıldığına bir kez daha şahit olduk” diyerek Valilik Birimlerinin de yer aldığı Resmi Daireler Kampüsü hakkında bilgiler verdi.

“İdari Yapı Hakkında Bilgilendirdi”

Ülkemizdeki yönetim şeklini anlatan Vali Nayir, “Bizim ülkemizde yönetim deyince, aklımıza iki temel yapı gelir. İlki merkezi idare, diğeri yerel yönetimler. Merkezi yönetim denildiğinde; başında Sayın Cumhurbaşkanımızın olduğu bu yapıda, Ankara’daki Bakanlıklar ile onların taşra teşkilatları ile Valilikler ve Kaymakamlıklar yer alıyor. Bizler bu yerleşke içerisinde ben Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak, diğer birimlerimiz de kendi Bakanlıklarının temsilcisi olarak merkezi idareye ait görevleri icra ediyoruz. Merkezi yönetimde bulunan bizler atanma yöntemiyle geliyoruz, yerel yönetim dediğimiz Büyükşehir Belediyeleri ile İlçe Belediyelerinin başındaki kişiler ise seçimle geliyor. Valilik olarak bizler başta emniyet, asayiş hizmetleri olmak üzere eğitim, sağlık gibi önemli konularda hizmet vermeye çalışıyoruz, vatandaşlarımızın taleplerini karşılıyoruz. Yerel Yönetimler ise ağırlıklı olarak imar, altyapı, temizlik gibi müşterek ihtiyaçlar alanında hizmet veriyorlar.

Bu bölge şehir merkezine biraz uzak, ancak bunun sebebi 1999 yılında meydana gelen önemli bir depremdir. Sakarya ile birlikte yaklaşık 7 İlimizi etkileyen şiddetli depremde yaklaşık 18 bin can kaybımız oldu, İlimizden de 3 bin 800 vatandaşımızı kaybettik. Yaşanan bu deprem sonrasında daha sağlam bir zemin arama çalışmaları içerisinde bu bölge güvenli olarak tercih edilip kamu kurum ve kuruluşları bu alanda yeniden inşa edilmiş.

“Bizim Soydaşlarımızsınız”

Sizleri burada görmekten, burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz, yoğun katılımlı bir heyet olduğunuz için Valilik Makamı yerine herkesin rahat edebileceği Toplantı Salonumuzu tercih ettik. Hem Kazakistan’dan gelen soydaşlarımız hem de diğer illerde okuyan kardeşlerimiz bu vesileyle hem İlimizi tanımış oldular hem de İlin yönetildiği Valilik binamızı görmüş oldular. Dileriz ki buradan güzel hatıralarla, İlimiz hakkında iyi düşüncelerle ayrılırsınız.

Bu tür ziyaretler, etkinlikler aranızdaki dostluğu da güzel bir şekilde perçinliyordur. Dün akşamki programda Ardahan’dan Edirne’ye kadar ülkemizin birçok bölgesinden gelen misafirlerimiz ile tanıştık. Bizler ülkemizde eğitim gören misafir öğrencilerimize değer veriyoruz, onlara da emek vermeye çalışıyoruz, inanıyoruz ki bizim ülkemizde okuyan, burada yetişen herkes bizim dostumuz olarak ayrılacaktır. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly Beyefendi de Türkiye’de Ortadoğu Teknik Üniversitesinde okumuşlar. Büyükelçimiz gibi ülkemizde eğitim görenlerin bize olan yakınlıklarının daha farklı olmasını bekliyoruz, öyle de olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Yöresel çalgılar eşliğindeki eserlerle mini bir konser veren öğrencileri tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, ziyaretin sonunda onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telafi Eğitimi Son Testin Canlı Soru Çözümleri TV 264 ve Youtube Kanalında
Telafi Eğitimi Son Testin Canlı Soru Çözümleri TV 264 ve Youtube...
SAKARYA’DA ANIZ YAKIMANA BAŞLANMASI ÜZERİNE, BAŞKAN KELEŞ’TEN ÖNERİ GELDİ
SAKARYA’DA ANIZ YAKIMANA BAŞLANMASI ÜZERİNE, BAŞKAN...