MEB Yüz yüze eğitimi tehlikeye atıyor!

MEB Yüz yüze eğitimi tehlikeye atıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı gerekli önlemleri almayarak, yüz yüze eğitimi riske atıyor.

MEB Yüz yüze eğitimi tehlikeye atıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı gerekli önlemleri almayarak, yüz yüze eğitimi riske atıyor.

MEB Yüz yüze eğitimi tehlikeye atıyor!
07 Ekim 2021 - 06:51

Yüz yüze  eğitime devam ediyoruz gibi görünse de, "okulları kapatmadık" dense de  karantinaya alınan sınıflar nedeniyle kimi okullarda fiilen uzaktan eğitime geçilmiş durumda. Neredeyse tüm okullarda en az bir sınıf karantinaya alınmış durumda ve bu sınıflar uzaktan eğitimle devam ediyor.

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ ifadesini kullansa da, Türkiye çapında okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı gün gibi ortadadır.

Yüz yüze eğitime en uzun süre ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen, ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları yapılmamıştır. Öğretmen açıkları kapatılmamış, yeni okullar, ek derslikler inşa edilmemiştir.

Okullarda temizlik yapacak personel ihtiyacı ciddi boyutlardadır. Yıllardır kadrolu personel atanmadığı gibi  İş-kur üzerinden taşeron olarak çalıştırılan hizmetli personel dahi geçen yıllara oranla üçte bir düzeyde görevlendirilmiştir.

" Okullarda kalabalık nedeniyle Mesafe olgusundan söz etmek mümkün değildir, kişisel hijyen ölçülebilir olmadığından, okullarda maske dışında hiç bir önlem olmadığını söyleyebiliriz."

Okulların açık kalmasına yönelik olarak somut öneri şunları söyleyebiliriz;

Salgın yönetimi için ek bütçe ayrılmalıdır.

Süreç yönetimi yerellere devredilmelidir. (Kırsal okullar ile kalabalık okulların koşulları aynı değil, alınacak önlemlerin yerelden belirlenmesi vb.)

Kalabalık okullarda günlük ders sayısı, ilk ve orta okullarda 4-5 ders, liselerde 6 ders olarak düzenlenerek (seçmeli dersler geçici olarak uzaktan yapılabilir) Dersler 30 dk. düşürülebilir, Böylece zaman kısaldığı için ikili eğitim yoluyla sınıflar seyreltilebilir.

Seyreltilmiş sınıflar için öğretmen ataması yapılmalıdır.(100 bin öğretmen ataması elzemdir.)

Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı

Yücel KAÇAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Esentepe’ye Alternatif Bağlantı Yolu
Esentepe’ye Alternatif Bağlantı Yolu
Tekvando şampiyonu Tekin, madalyasını Başkan Aygündüz’e getirdi
Tekvando şampiyonu Tekin, madalyasını Başkan Aygündüz’e...