“Sakarya tarımına 2 milyar hibe desteği...

“Sakarya tarımına 2 milyar hibe desteği sunduk”

Hendek’te Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Sektör Toplantısı’nda konuşan Başkan Adayı Yüce, “Sakarya tarımın ve kültürün beşiğidir.

“Sakarya tarımına 2 milyar hibe desteği sunduk”

Hendek’te Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Sektör Toplantısı’nda konuşan Başkan Adayı Yüce, “Sakarya tarımın ve kültürün beşiğidir.

“Sakarya tarımına 2 milyar hibe desteği sunduk”
29 Ocak 2019 - 09:33

Türkiye’de ve dünyada birinci olan bazı ürünleri temsil etmektedir” derken; Bakan Pakdemirli, “Sakarya bereket, hareket, lezzet ve samimiyettir. Sakarya’da 2 milyara yakın hibe verdik. Tarım ve hayvancılık alanında da birçok hibe ve projeler gerçekleşirdik. En temel ihtiyacımız olan tarıma gereken önemi veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.
 
AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, Hendek’te Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Sektör Toplantısı’na katıldı. Hendek Ramada Otel’de düzenlenen programda Vali Ahmet Hamdi Nayir, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, il müdürleri, kaymakamlar, tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri yer aldı. Program öncesinde Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde Suriyeli yatırımcı Muhıa Eddın Almanfoush'un kurduğu Süt Ürünleri Fabrikası ziyaret edildi.
 
Tarımı gerçek çiftçi yapmalıdır
 
Programın açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sakarya tarımının sorunlarına yönelik çözümlerin bulunduğu bir toplantı olmasını temenni ediyorum. Tarımı gerçek çiftçinin yapması sağlanmalıdır. Böylelikle verim ve kalite de artar. Eğer bu gerçekleşirse gerçek çiftçi ürününe daha çok önem verecektir” dedi.
 
Tarımın beşiği Sakarya
 
AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Sakarya tarımın ve kültürün beşiğidir. Sakarya tüm kültürleri besleyen bir ildir. Sakarya Türkiye’de ve dünyada birinci olan bazı ürünleri temsil etmektedir. Fındık bunlardan bir tanesidir. Önemli bir üretim kalemimizdir. Yine ayva 60 bin ton üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Kiraz da bunlardan bir tanesidir. Tabii sadece bunlar değil kanatlı ve büyükbaşta da önemli yatırımlarımız vardır.
Sakarya denince tarım, turizm, hayvancılık, sanayi tüm argümanları içerisinde barındırmaktadır. Tarım Bakanımızın da Sakarya özel bir ilgisi var. İnşallah Bakanımızla birlikte Sakaryamıza çok güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum” dedi.
 
Tarımda daha büyük hedeflere
 
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sakarya sanayi, ticaret ve tarım kentidir. Tarım, Sakarya’da ekonomi içinde önemli yer tutmaktadır. Tavuk üretiminde ülkede 2.’ci ayvada birinciyiz. Burada sektör ile yapılan toplantının ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. İlimiz bu birlik içinde tarımda daha ileriye gidecektir” dedi.
 
Tarım en temel ihtiyacımız
 
Tarım ve Orman Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, “Sakarya bereket, hareket, lezzet ve samimiyettir. Her gün bürokratlarımızla tüm ülkeyi dolaşıyoruz. Üreticimizle birebir görüşüyoruz. Bizim çalışma metodumuzda üretici ile buluşmak var. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmek ile birlikte aslında koalisyon üretmeyecek bir sisteme geçtik ve devletin de hızlanması beklendi. İş yükümüz arttı ama çalışma azmimiz daha da genişledi. Tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan bir eve benzer. En temel ihtiyacımız olan tarıma gereken önemi veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.
 
Sakarya’ya 2 milyar hibe
 
“Sakarya’da 2 milyara yakın hibe verdik. Tarım ve hayvancılık alanında da birçok hibe ve projeler gerçekleşirdik. Görevimiz üreticiyi korumak, tüketiciyi kollamak. Üreticinin borçlarını Ocak ayı itibari ile kapatıyoruz. Avrupa’da tarımsal anlamda gelirlerde birinciyiz. Dünyada 17.ciyiz. Aslında iyi bir durumdayız daha da iyi duruma geleceğiz.
 
Yüce’ye başarı temennisi
 
“Su ürünlerinde dünyada en çok büyüyen ikinci ülkeyiz. Tabii bu başarılarda sadece devletimizin değil, üreticimizin de önemli gayretleri bulunmaktadır. Orman varlığımızı arttıran nadir ülkelerden biriyiz. Üretici ile tüketicileri bir araya getiren STK’ları önemsiyoruz. 14 bin 200 kooperatifimiz var ama daha nitelikli çalışmalıyız.  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce bizim ÇAYKUR’da çok başarılı bir genel müdürümüzdü. Bizim çok değerli bir bürokratımızdı. Şimdi ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. Kendisine hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ASKF; Cevat Ekşi’ye başarılar dileriz.
ASKF; Cevat Ekşi’ye başarılar dileriz.
Kah-Veli Saatlere Geyve’de Yoğun İlgi
Kah-Veli Saatlere Geyve’de Yoğun İlgi