Reklam
SEA HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANINA SALDIRI

SEA HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANINA SALDIRI

ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN CAYDIRICI CEZA, AĞIR YAPTIRIMLAR GEREKLİ

SEA HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANINA SALDIRI

ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN CAYDIRICI CEZA, AĞIR YAPTIRIMLAR GEREKLİ

SEA HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANINA SALDIRI
26 Eylül 2020 - 22:01

Salgın’ın artarak devam ettiği şu günlerde sağlık çalışanlarının sedyeleri barikat yapıp canlarını korudukları korkunç olayları görüyoruz.

Fedakar sağlık çalışanlarının yürüttüğü hizmette kendini bilmez ve insanlıktan nasibini almamış bazı canilerin yaptıkları bu şiddet olayları ne yazık ki ağır cezalar olmadıkça artarak devam ediyor. Bunun bir örneği de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanmıştır. Hastaya pansuman yapan sağlık çalışanı arkadaşımız sedyenin yanlış tarafına yattığı için uyardığı hasta ve yakınları tarafından darp edilmiş, saldırıya uğramıştır. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Arkadaşımıza grup halinde makasla saldıracak kadar gözü dönmüş bu kişiler derhal tutuklanarak cezaevine konulmalıdır. En ağır cezayı da almalıdırlar.

Mevcut durumda sağlıkta şiddetin önlenemediği aşikardır.

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Yasanın uygulanması konusunda tavizsiz olunmalıdır.

Bunun dışında Türk Sağlık-Sen olarak tüm kamu otoritelerine sunduğumuz bir önerimizde sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesidir.

Gerekli yasal düzenlemeler ilgili bakanlıkların işbirliği ile tamamlanarak ivedilikle uygulanmaya başlanmalıdır. (Örneğin para cezasına çevrilebilen ruhsatsız silah taşıma suçu şayet Sıfır Toleranslı Alan dâhilinde gerçekleşmiş ise ilgili cezanın hiçbir şekilde hafifletilmemesi ya da para cezasına çevrilmemesi gerekmektedir.)  Böylelikle ağır bir yaptırım sağlıkta şiddete gelmiş olacaktır. Bunun caydırıcılığının çok ciddi olacağını düşünüyoruz

Bir diğer önerimiz sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında acil haller dışında ücretli tedavi gelmesidir. Bunun da önemli bir yaptırım gücü olacağını düşünüyoruz.

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder.

         Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır.  Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkansızdır.

Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır.

 

İRFAN KORKMAZ

TÜRK SAĞLIK SEN SAKARYA ŞUBE BAŞKANI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Öğrencilerimiz İçin İnternet Konusunu Dile Getirdik”
“Öğrencilerimiz İçin İnternet Konusunu Dile Getirdik”
BAŞKAN KELEŞ'TEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN KELEŞ'TEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI