Reklam
SEDAŞ ENERJİ TÜKETİCİ ZİRVESİNE KATILDI

SEDAŞ ENERJİ TÜKETİCİ ZİRVESİNE KATILDI

(ETKB) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Enerji Bakanlığı Konferans salonunda “Enerji Tüketici Zirvesi”500’e yakın katılımcı ile gerçekleştirildi.

SEDAŞ ENERJİ TÜKETİCİ ZİRVESİNE KATILDI

(ETKB) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Enerji Bakanlığı Konferans salonunda “Enerji Tüketici Zirvesi”500’e yakın katılımcı ile gerçekleştirildi.

SEDAŞ ENERJİ TÜKETİCİ ZİRVESİNE KATILDI
17 Ekim 2018 - 09:27

Enerji sektöründekiEPDK,  TEDAŞ, EÜAŞ, TEİAŞ, BOTAŞ, ELDER ve  GAZBİR   gibi önemli kurum ve kuruluşların bir araya geldiği zirveye SEDAŞ Yöneticileri de katıldı. Müşteriyi odağına alan  zirvedetüketici şikayetlerinin azaltılmasının önemine,  müşterilerin kendi hakları konusunda  bilgili ve bilinçli olmaları gerektiğine dikkat çekildi.
SEDAŞ YÖNETİCİLERİ İLE ZİRVEDEYDİ
SEDAŞ “Enerji Tüketici Zirvesine” Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven’in Başkanlığında, Dağıtım Varlıkları Grup Müdürü Enver Aka, Müşteri Hizmetleri Grup Müdürü Orhan Sönmez, Müşteri Hizmetleri Merkezi Müdürü Arzu Karaduman, Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan, Teknik Destek Help Desk Uzmanı Burçin Başcı katıldı. SEDAŞ’ın dışında Türkiye’deki 21 Elektrik Dağıtım Şirketi ve ayrıca görevli tedarik şirketlerinin, gaz dağıtım şirketleri  yöneticileri de zirvede bir araya geldiler.
“EPDK TÜKETİCİ ODAKLI BİR KURUM”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz açılış konuşmasında, EPDK’nın tüketici odaklı bir kurum olduğunu belirterek, "Bugün geldiğimiz noktada artık yeni şeyler söylememiz, yeni fikirler ortaya koymamız gerekiyor. Sonuçta hepimiz tüketiciyiz. Ben de sizler de. Enerji hizmetini alırken, faturamızı öderken hiçbirimizin ayrıcalığı yok. Bugün bu platformda öz eleştiri yapmaktan çekinmemeli, eleştirilerimizi ve çözüm önerilerimizi cesaretle ortaya koymalıyız.”dedi.
“ABONELER İLETİŞİM BİLGİLERİNİ BİLDİRSİNLER” 
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik abonelerinin zamanında borcunu ödememesi halinde de elektrikleri kesilmeden önce yazılı bildirim, kısa mesaj ya da e-posta yoluyla bildirim yapılmasını zorunlu hale getirdiklerini belirterek, "Gerekli bildirim yapılmadan abonenin elektriğinin kesilmesi mevzuata aykırıdır. Dolayısıyla abonelerimizin de iletişim bilgilerini mutlak suretle şirketlere sunmaları gerekiyor." dedi.
“DÜZENLEMELER YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Müşteri memnuniyeti için tüketicilerimizin rahatsız olduğu yerlerde düzenlemeleri yeniden gözden geçirmemiz lazım" dedi. Bakan Dönmez konuşmasında,  “Türkiye Avrupa’da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Akaryakıt konusunda da benzer durum var. Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldovya’nın ardından Avrupa’da en ucuz benzin satılan ülke durumunda" şeklinde konuştu.
“ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ DAHA SIK DUYACAKSINIZ”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Verimlilik konusunu bizlerden artık daha sık duyacaksınız. Günlük yaşamın her anında küçük değişikliklerle büyük farklar ortaya koyabiliriz. Tüketici aslında çok güçlü. Bu konudaki bilinçlendirme ve farkındalık projeleriyle akılcı kullanımı hayatımızın her aşamasına uygulamak durumundayız. Kombinin ısısını bir derece düşürmekten led lambalar kullanmaya, otomobilleri daha düşük hızda kullanmaktan, adaptörleri prizde bırakmamaya kadar pek çok ufak değişiklikle yılda yüzde 20’lere, 30’lara varan tasarruf imkanı söz konusu. Bugün 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası cep telefonları toplam bedelinden, su bedelinden daha düşük" ifadelerini kullandı.
Gün boyu süren “Enerji Tüketici Zirvesinde”,  Enerji Piyasasında Tüketicinin hakları ve sorunları ve Elektrik Sektöründe Tüketici Sorunları ile Tüketici Haklarına Hukuki Bakış, Doğalgaz SektöründeTüketicibaşlıklı oturumlarda ayrıntılı konular ele alındı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇLÜ HİZMETE, ÜRETİM DESTEĞİ
GÜÇLÜ HİZMETE, ÜRETİM DESTEĞİ
Metin: Kantinciler çaresiz evlerine ekmek götüremiyor
Metin: Kantinciler çaresiz evlerine ekmek götüremiyor