Reklam
Reklam
SEDAŞ Tüketici Hakem Heyetleri İle Bir Araya...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SEDAŞ Tüketici Hakem Heyetleri İle Bir Araya Geliyor

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Tüketici Hakem Heyetleri üyelerine elektrik cihazlarında elektrik şebekesinden kaynaklı oluşabilecek hasarların nasıl gerçekleştiğini ve bazı tüketicilerin nasıl yanlış yönlendirildiğini örneklerle anlattı.

SEDAŞ Tüketici Hakem Heyetleri İle Bir Araya Geliyor

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Tüketici Hakem Heyetleri üyelerine elektrik cihazlarında elektrik şebekesinden kaynaklı oluşabilecek hasarların nasıl gerçekleştiğini ve bazı tüketicilerin nasıl yanlış yönlendirildiğini örneklerle anlattı.

SEDAŞ Tüketici Hakem Heyetleri İle Bir Araya Geliyor
02 Ekim 2019 - 09:43

“TÜM BAŞVURULAR ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNCE DEĞERLENDİRİLİYOR”
SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, hasarlı cihazlar için süresi içinde yapılan tüm başvuruları dikkatle ele aldıklarını ve SEDAŞ’ın bu konuyla ilgili yasal denetime tabi olduğunu belirtti ve “Çalışmalarımızı titizlikle gerçekleştiriyoruz. Şebekede SEDAŞ’tan kaynaklı oluşan hasarlar için yapılan tüm başvurular, yerinde inceleniyor. Hasarlı cihazları değerlendirme komisyonunda bulunan elektrik mühendisleri tarafından ayrı ayrı ele alınıyor ve mutlaka cevaplanıyor. ” dedi. 
SEDAŞ YETKİSİZ SERVİSLER İÇİN UYARDI
SEDAŞ yöneticileri ve Bolu Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinin Bolu Valiliği’nde bir araya gelerek gerçekleştirdikleri toplantıda  SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, tüketicilerin elektrik enerjisini kullanırken, bilinçli olmaları ve kullandıkları elektrikli cihazların hasarlanmaması için nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verdi. Özdil, yetkisiz servisler için uyarıda da bulundu. Cihaz hasarı için yanlış inanışlar bilgilendirmeler ve yönlendirmeler olduğunu da belirten Murat Özdil, “Elektrik kesilince elektrikli bir cihazın arıza yapması söz konusu olmaz. Böyle olsaydı cihazlarımızın devresindeki enerjiyi her kestiğimiz veya cihazın fişini prizden her çıkarışımızda cihazlarımız hasar görürdü” dedi. 
CİHAZ HASARLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, tüketicilerin elektrikli cihazlarının hasarlanmasına; çoğunlukla, iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan elektrik iç tesisatlarının  neden olduğunu belirtirken,  tüketicilerin kullanmakta olduğu cihazların periyodik bakımlarının yapılmamasının ya da eksik yapılmasının, cihazların ekonomik ömrünün dolmuş olmasının veya cihazların kullanım kılavuzunda belirtilen çalışma koşullarına uygun bir şekilde kullanılmamasının da cihaz hasarlarına neden olduğunu ifade etti. Özdil ayrıca cihazların, toz, rutubet, sıcak-soğuk vb. dış ortam koşullarına maruz kalmasından ya da bir kısım cihazların fonksiyonları gereği sürekli olarak çalışmasına bağlı ısınma ve metal yorgunluğundan, uygun olmayan ek veya uzatma kablolarının kullanılmasından, prizlerin ve sigortaların bağlantı noktalarının gevşemesinden dolayı da sıklıkla hasarlanabildiğini, elektrik şebekesinden kaynaklanmayan bu tür durumlar için SEDAŞ’ın tazminat ödeme yükümlülüğünün bulunmadığını ifade etti.
 “TÜKETİCİLER SERVİS HİZMETİ KONUSUNDA BİLİNÇLİ OLMALI”
SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil sunumu sırasında, “SEDAŞ olarak paydaşlarımızı en doğru şekilde bilgilendirmeyi ve bizim de kendilerinden alabileceğimiz kıymetli bilgileri en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.  Murat Özdil, sunumu sırasında; “Şirketimize yapılan başvurularda, cihaz ve teçhizat hasarlarının tazmini bilirkişi ehli olmayan tüzel ve/veya özel kişilerce elektrik dağıtım sisteminde oluştuğu öne sürülen gerilim dalgalanması gibi nedenlere dayandırılarak talep edilebilmektedir” ifadelerine yer verdi. 
  “TÜKETİCİYİ ALDATICI NİTELİKTE BİLGİ VERİLEBİLİYOR”
Murat Özdil sunumu sırasında şunları da belirtti; “Elektrikli ve elektronik cihazlarda oluşan ve teknik olarak elektrik akımının sebep olarak gösterilmesi mümkün olmayan mekanik arızaların bile, yetkili olmayan servis firmaları tarafından elektrik arızası kaynaklı olduğu yönünde raporlandığı ve yanlış bilgilerle SEDAŞ’tan tazminat alabilirsiniz diyerek elektrik dağıtım şirketimize tüketicileri yönlendirdikleri tespit edilmiştir.  Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de elektrik dağıtım faaliyetlerimizden faydalanan tüm  tüketicileri, servis hizmetlerini yetkili ve tüketiciyi aldatıcı nitelikle hizmet vermeyen, kurumsal, konusunda uzman ve donanımlı, hukuki anlamda sorun yaşamayacakları servislerden hizmet aldıklarına emin olmaları konusunda bilgilendiriyoruz.” dedi.    
SEDAŞ’TAN  TEŞEKKÜR
Düzenlenen toplantıda konuşan Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi, “SEDAŞ ile bir araya gelmek, çalışmaları hakkında ve tüketicilerin şikayetlerini ele alma yöntemleri hakkında bilgi almak Tüketici Hakem Heyeti üyelerimiz için faydalı oldu. Ayrıca tüketicilerin başvuru konuları hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. SEDAŞ’ın tüketicileri bilinçlendirmeye yönelik girişimleri hizmet kalitesi açısından çok önemli. Toplantı sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. İl Müdürlüğümüz tüketici memnuniyetini gözeterek çalışmalarını sürdürüyor ve elinden geleni yapıyor, yapmaya da devam edecektir. SEDAŞ yöneticilerine emekleri ve verdikleri değerli bilgiler için teşekkür ederiz” dedi. SEDAŞ yöneticileri de organizasyonun yapılması konusunda katkı sağlayan Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi’ye ve Bolu Valiliği’ne teşekkür ettiler.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlçelerde maske ve dezenfektan dağıtımı sürüyor
İlçelerde maske ve dezenfektan dağıtımı sürüyor
BİN 186 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ
BİN 186 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ