“Tarımda model şehir Sakarya olacak”
Reklam
Reklam

“Tarımda model şehir Sakarya olacak”

Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu’nda konuşan Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Tarım olmazsa olmaz bir alandır. Tarım politikalarının başarıya ulaşması yerelde başlar.

“Tarımda model şehir Sakarya olacak”

Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu’nda konuşan Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Tarım olmazsa olmaz bir alandır. Tarım politikalarının başarıya ulaşması yerelde başlar.

“Tarımda model şehir Sakarya olacak”
28 Mart 2019 - 16:08

Bu doğrultuda Sakarya tarımsal üretimde önemli bir yer tutmaktadır. Şehrimizde tarım faaliyetlerini destekleyecek 4 ana iktisadi işletme kuracağız. Tarım Bakanlığımızın destekleriyle Sakarya’yı tarımda model bir şehir yapacağız ve hep birlikte çalışacağız” dedi.
 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Cumhur İttifakı AK Parti Adayı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu’na katıldı. Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, akademisyenler ve davetliler yer aldı. Programda katılımcı akademisyenler ‘Tarımsal Üretim ve Gıda Güvenliğinde Yeni Yaklaşımlar Forumu’ ile sunumunu yaptı.
 
Tarımda paydaş olacağız
SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, “Üniversitemiz AR-GE ağırlıklı, gıda, savunma gibi alanlarda inovasyonlar üreterek sadece şehrimize değil, ülkemize yön veren çalışmalar gerçekleştiriyor. Gelişen savunma sanayinin yanı sıra tarımı da önemsiyoruz ve yerel yönetimlerimizin de güzel işler yapacağına inanıyoruz. Tarıma yönelik projeler bizlere heyecan veriyor. Biz de bu konuda paydaş olmak istiyoruz” dedi.
 
İhmal edilmeyecek bir alan
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Tarım çok stratejik bir sektör. Diğer sektörlere de önem verilebilir ama tarım ihmal edilemeyecek bir alan. Türkiye büyüdükçe tarım daha da önemli bir hale geliyor. Üniversitelerimiz de bu konuda çalışmalar yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ziraat kökenli ve şehrimizi tarımın merkezi yapmaya yönelik projeleri var. SAÜ olarak AR-GE anlamında çeşitli laboratuar ve tesislerimiz var. Destek olmak ve yeni inovasyonlar kazandırmak noktasında hazırız” dedi.
 
Gelecekten umutluyuz
Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Mühendislik ve mimarlık anlamında baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı günümüzde, gelişmeleri takip etmek sadece kamunun yükümlülüğü değil, STK’lara da sorumluluk düşmektedir. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimar Birliği’nin de yaşanan değişim ve gelişmeleri inceleyip onlardan sonuçlar çıkarma amacı var. Gelecekten umutluyuz. 2 milyon kilometrekare alanın sulamaya açılması, organik tarım gibi çeşitli alanlarda çalışmalarımız devam etmektedir. Toplantımızın da umulan sonuçlara fayda sağlamasını ümit ediyorum” dedi.
 
 
 
Tarım olmazsa olmaz bir alan
Programda konuşan Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Ülkelerin ve toplumların kalkınmasında önemli rol oynayan tarım sektörü, küresel rekabet ve yeni gelişmelerle beraber artan bir öneme sahiptir. Tarım olmazsa olmaz bir alandır. Tarım günümüze kadar ülkelerin sosyal gelişmelerinde önemli roller üstlenmiştir. Vazgeçilmez bir sektör, ekonomik, sosyal ve çevresel nedenlerle toplumun tüm kesimlerini etkilemektedir. Tarım politikalarının başarıya ulaşması yerelde başlar. Bu doğrultuda Sakarya tarımsal üretimde önemli bir yer tutmaktadır.
 
Tarım önemli bir yerde olacak
Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Ekonomik kalkınmada tarım ve sanayi sıkı bir işbirliği içerisindedir. Kalkınmış ülkeler önce tarıma dayalı sanayi ile kalkınmış sonra diğer sektörlere de yatırımlar yapmışlardır. Sakarya’da tarım ve sanayinin aynı anda nasıl gelişebileceğini göstereceğiz. Sakarya’yı merkeze alacağımız projelerde tarım önemli bir yer kaplayacaktır. Tarımsal üretim ve sanayi Sakarya’ya güzel değerler kazandıracaktır.
 
4 ana iktisadi işletme
Ekrem Yüce, “Şehrimizde tarım faaliyetlerini destekleyecek 4 ana iktisadi işletme kuracağız. Sakarya Tarım A.Ş. ile dünyada kullanılan yeni teknik ve teknolojileri çiftçilerimize getireceğiz. Tarımda niteliği arttıracağız. Sakarya’yı tarımın merkezi yapacğaız. Sakarya Fidan A.Ş.’yi kuracağız. Ürünlerin pazarlanmasını üstleneceğiz. Mısırözü Yağı Fabrikası ve fındık üretimini teşvik edecek Çikolata Fabrikası kuracağız. Ayva üretiminde önemli bir yerimiz var. Ayva Araştırma Merkezi kurup nitelikli ürünler üretmenin peşinde olacağız. Kiraz konusunda da çalışmalarımız olacak. Tarım Bakanlığımızın destekleriyle Sakarya’yı tarımda model bir şehir yapacağız ve hep birlikte çalışacağız. Bal üretiminde önemli bir sıradayız ama Türkiye’de bu ağırlıklı olarak hobi olarak gidiyor. Biz Arıcılar Birliğimizle proje hazırlayıp, bal üretimi yapacağız. Türkiye’de Sakarya’yı tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda merkez yapacağız.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Serdivan’da Marketler Denetlendi
Serdivan’da Marketler Denetlendi
Büyükşehir toplu taşıma hizmetini sürdürüyor
Büyükşehir toplu taşıma hizmetini sürdürüyor