Reklam
Vali Balkanlıoğlu Dünyanın Tüm Renkleri İle...

Vali Balkanlıoğlu Dünyanın Tüm Renkleri İle Aynı İftar Sofrasında Buluştu

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği üyeleri ve öğrenciler ile iftar sofrasında bir araya geldi.

Vali Balkanlıoğlu Dünyanın Tüm Renkleri İle Aynı İftar Sofrasında Buluştu

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği üyeleri ve öğrenciler ile iftar sofrasında bir araya geldi.

Vali Balkanlıoğlu Dünyanın Tüm Renkleri İle Aynı İftar Sofrasında Buluştu
08 Haziran 2018 - 11:33

Ormanparkta organize edilen ve dualarla başlayan programa Vali İrfan Balkanlıoğlu ve eşi Esma Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Erdeniz İşyar, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İHH İnsani Yardım Derneği Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, dernek yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Programda masaları gezerek öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, farklı kültürlere ev sahipliği yapan Sakarya’da hep birlikte büyük bir zenginlik içerisinde yaşadığımızı ifade etti.

Konuşmasında öğrencileri kendi dillerinde selamlayan Vali Balkanlıoğlu, “Öncelikle hepiniz Ülkemize ve ilimize hoş geldiniz. Bazılarınız binlerce kilometre uzaktan buraya okumaya geldi. Hepimiz kardeşiz, bunu unutmamamız gerekiyor. Sizleri misafirimiz olarak görüyoruz. İçinizde mağdur ve ihtiyaç sahibi olanlara da daima yardımcı olmak istiyoruz. Yönetimdeki arkadaşlar, bazılarınız ile ilgili durumları bize gelerek izah etti. Sizler de bizim evladımız ve kardeşlerimizsiniz. Bizler de sizlerin birer ağabeyi, babası ve amcasıyız. Buradan çok güzel intibalar ve bilgilerle mezun olup, ülkenize faydalı olacaksınız İnşallah. Ülkemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde dünyaya açılarak, bütün mazlum ve mağdurları kucakladı. Bununla birlikte üniversitelerde de büyük bir kalite yakalandı. 81 vilayetimizin hepsinde bugün üniversiteler mevcut, gittikçe de son derece kaliteli ve teknolojiyle uyum içerisinde eğitim veriliyor. Aldıkları eğitim ile mezun olan öğrenciler, bulundukları yerlerde aranan insan durumuna geldiler. Türkiye gibi kaliteli eğitim veren bir ülkede okumak sizin için de aslında büyük bir şans ise, sizleri tanımak da bizim için çok güzel bir duygu. Sakarya gibi Karadeniz ve Marmara’yı birleştiren güzel bir şehirde eğitim görmek de güzel bir imkândır.

Sakaryamızın yüzde elliden fazlası göçmenlerden oluşuyor. Bugün var olan elliden fazla ülke, bir dönem Osmanlının hâkimiyeti altındaki coğrafyada bulunuyordu. Maalesef Osmanlı zaman içerisinde yıkılınca oradaki Müslümanlar büyük zulüm gördüler. Aslında dünyadaki hiçbir topluluk Osmanlı gibi müsamahakâr insanlarla karşılaşmamıştır.  Başka devletler işgal ettikleri yerlerdeki insanlara dinlerini değiştirtip örf, adet ve kültürleri ile kendilerine empoze etmek istiyordu, olmayınca da öldürüyordu. Başka seçeneği olmayan Müslümanlar kendi yurtlarından göç etmek zorunda bırakıldılar. Göç edenlerin bir kısmı da gelip Sakarya’ya yerleşti. 100-150 senedir her milletten insanın yaşadığı ilimizde, bugün bile 20’ye yakın dil konuşuluyor. Hem Balkan, Kafkas ve Rus Cumhuriyetlerinden, hem de dünyanın değişik coğrafyasından gelen vatandaşlarımız burada hiçbir sorun yaşamadan barış içerisinde yaşıyorlar. Bu da bizim için büyük bir zenginliktir. Hem biz hem de onlar artık birbirimizi kardeş olarak görüyoruz. Sonuç itibariyle Hz. Adem’den dolayı da hepimiz Peygamber torunuyuz, onun sülalesinden geliyoruz. Ülke olarak bizler dinimizin emriyle, her zaman bütün insanlığı kucaklamak durumundayız. Bütün mazlumları, mağdurları kardeş olarak görüyoruz. Rabbim sizlere zihin açıklığı versin, bir an önce eğitiminizi kazasız belasız tamamlamanızı nasip eylesin” dedi.

Yedirenk Uluslararası Öğrenci Topluluğunun vesile olduğu iftar sofrasında dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle bir arada olmaktan dolayı çok memnun olduklarını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, başka etkinliklerde yeniden buluşacaklarını ve bu zenginliğin kıymetinin bilinmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERENLER KIZILAY ŞEHİTLERİMİZ İÇİN MEVLİT OKUTTU
ERENLER KIZILAY ŞEHİTLERİMİZ İÇİN MEVLİT OKUTTU
Okulun yanındaki hayvan pazarına tepki
Okulun yanındaki hayvan pazarına tepki