Reklam
VATAN PARTİSİ UYARIYOR!

VATAN PARTİSİ UYARIYOR!

Kıdem Tazminatı ile ilgili Vatan Partisi Uyarıyor!

VATAN PARTİSİ UYARIYOR!

Kıdem Tazminatı ile ilgili Vatan Partisi Uyarıyor!

VATAN PARTİSİ UYARIYOR!
29 Haziran 2020 - 21:20

Kıdem tazminatını ve iş güvencesini yok edecek asıl tehlike!

 

Kamuoyunun aklı karışmakta ve yanlış yönlendirilmektedir.


Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi düzenlemesi yanlıştır, evet. İşçinin kıdem tazminatını özel şirketlerin havuzunda toplamak yanlıştır, tehlikelidir. Kıdem tazminatı hakkında fon olacaksa, bu devlet güvencesinde olmalı ve işçi tarafı benimsemelidir. 


Ancak işverenler fon istemiyor. Hükümet de bu yöndeki niyetlerini öteledi.


Zaten kıdem tazminatı hakkındaki asıl tehlike başka bir şeydir.

 

BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ NEDİR?


Kıdem tazminatı hakkındaki asıl tehlike, belirli süreli sözleşmelerdeki sınırlamaları kaldırma niyetidir. 


Asıl gündemde olan ve güncel olan tehlike budur.


4857 sayılı İş Kanununa göre (Madde 11), belirli süreli sözleşme, “ Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullarda” olabilir. Dolayısı ile süreli işin sonunda sözleşme sona erer, işçi de kıdem tazminatı, ihbar tazminatı almaz.


Böyle sözleşmeler esaslı bir neden olmadıkça birden fazla (zincirleme) yapılamaz. 


Bu sözleşme biçimi, devamlılığı, sürekliliği olan, tekrarlanan işlerde uygulanamaz. 

 

GÖRÜLMEYEN TEHLİKE


Yeni İstihdam Kalkanı Programında, 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için, belirli süreli iş sözleşmesinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılacağı belirtilmektedir.


Bu gerçekleştiği takdirde, işçinin kıdem tazminatı fona da gitmez. Tamamen ortadan kalkar. Evet tamamen. Sadece kıdem tazminatı da değil, kıdem tazminatı ile birlikte işçinin, ihbar tazminatı, iş güvencesi ve haksız yere işten çıkarılması halinde işe iade davası açabilme hakkı, bütün bunların tamamı ortadan kalkar. 

Dahası bu durumdaki işçinin sendika üyesi olabilmesi ve toplu sözleşme olanaklarından yararlanabilmesi imkansız olur.


Bir sonraki aşamada da 25-50 yaş grubundakiler bu kapsama alınacak. Bu niyet, sendikalı- sendikasız, beyaz yakalı-mavi yakalı demeden 16 milyon işçinin tamamını ilgilendirmektedir. Hepsini tehdit etmektedir.


Ne yazık ki işçi önderlerimiz ve hukuk danışmanları bu gerçeği daha yeni görmeye başlamışlardır.

 

HÜKÜMET VE İŞVERENLER BU NİYETEN VAZGEÇMELİDİR


Hükümet bu yönde niyeti olduğunu, 2014 yılında İlan edilen Ulusal İstihdam Stratejisinde gösterdi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 30 Mayıs 2014 günlü Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal İstihdam Stratejisi’nde (2014-2023) şöyle yazmaktadır: “Belirli süreli iş sözleşmeleri için belirlenen süre içerisinde tekrarlanma imkanı sağlanacaktır. İşgücü piyasalarına esneklik sağlayan bir sözleşme türü olan belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanımının kolaylaştırılması amacıyla İş Kanununda gerekli düzenleme yapılacaktır.” (s.67)

Yeni İstihdam Kalkanı Programında yer alan düzenleme de, bu amaca yöneliktir. 

 

ASIL TEHLİKE!


Kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi tartışmaları, gerçek tehlikeyi perdelemek için kullanılmaktadır. İşverenlerin de, işçilerin de istemediği böyle bir düzenleme kesinlikle yapılmayacaktır. Ancak bu konuda kamuoyu meşgul edilirken, İş Kanununda ufacık bir değişiklikle, 25 yaşın altı ve 50 yaşın üstündeki işçilerin bu tarihten sonraki KIDEM TAZMİNATI, İHBAR TAZMİNATI VE İŞ GÜVENCESİ, belirli süreli iş sözleşmeleri kullanılarak, tümüyle ortadan kaldırılabilecektir.

Vatan Partisi, tüm işçilerimizi ve sendikalarımızı bu konuda duyarlı olmaya ve haklarına sahip çıkmaya davet etmektedir.

 

 

VATAN PARTİSİ SAKARYA

İL BAŞKANI

KEMAL AĞRALI

 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • atakent e.l.f.
    2 ay önce
    "iktidar vatan partisi'ni nasıl kucağa aldı?" diye düşünmeye gerek yok! zaten her şey ortada! topal doğu "gezi kalkışmasını tgb'li gençler organize etti!" deme gafletinde bulununca akp diktası topal'a sözlerini yedirmek üzere harekete geçti! oğlunu hedefe koydular! o da oğluna zarar gelmesin diye partisiyle birlikte tasmasının ipi dışarıda iktidarsız iktidarın kucağına oturuverdi! mhpnin iktidar kucağına oturması ise devlet bahçeliyanın gladyo kimliğinden kaynak***ıyor! tayip'in sübyancılık zaafı dünyanın dilinde! onu da o şekilde kucağa aldılar!van'da vıyıklatılması olayını hatırlayalım! malum kimyasal hadım ilacı seste bu gibi incelmelere sebebiyet verebilir! ülkemiz siyasetinin rezilliği lağım düzeyinde! allah bu milleti akp deccallığından kurtarsın!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇLÜ HİZMETE, ÜRETİM DESTEĞİ
GÜÇLÜ HİZMETE, ÜRETİM DESTEĞİ
Metin: Kantinciler çaresiz evlerine ekmek götüremiyor
Metin: Kantinciler çaresiz evlerine ekmek götüremiyor