Reklam
Disleksi’nin Farkında mıyız?

Disleksi’nin Farkında mıyız?

Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Uzmanı Uzm. Klinik Psikolog Hatice Aşkar, 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık haftasına dikkat çekerek Disleksi hakkında bilgiler verdi.

Disleksi’nin Farkında mıyız?

Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Uzmanı Uzm. Klinik Psikolog Hatice Aşkar, 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık haftasına dikkat çekerek Disleksi hakkında bilgiler verdi.

Disleksi’nin Farkında mıyız?
06 Kasım 2019 - 22:08

DİSLEKSİ FARKINDALIK HAFTASI

1-7 Kasım’ın Disleksi Farkındalık Haftası olduğuna dikkat çeken Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Uzmanı Uzm. Klinik Psikolog Hatice Aşkar, disleksinin özel bir öğrenme güçlüğü olduğunu söyledi. Disleksi hakkında bilgiler veren Aşkar, “Genelde çocuğun okula başlaması ile fark edilmektedir. Bu çocuklar akademik becerilerde zorlanır ve okuma yazma öğrenimi sırasında yaşıtlarına göre okumayı öğrenmesi gecikebilir. Bu süreci, sonraki yıllarda ise yavaş okuma, yanlış okuma ya da okuduğunu anlayamama takip eder” dedi.

DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi’nin ne olduğundan söz eden Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, “Okuma, heceleme, yazma becerilerinde farklılık olması ile ortaya çıkan bir öğrenme bozukluğudur. Okuma hızı, okuma kalitesi ya da okuduğunu anlamada yaşıtlarına göre beklenenin altında olmasıdır. Çocuğun geç okuyup yazması disleksi belirtisi olabilir. Öğrenme güçlüğü üç sınıfa ayrılmaktadır. İlki disleksi yani Okuma, okuduğunu anlama gibi beceriler de kendini gösterir. Harflerin söylenişlerini hatırlamada güçlük çekme, harfleri karıştırma, kelimeleri yanlış okuma ya da okuyamama olarak kendisini gösterirken ikincisi ise disgrafi; Okunaksız ve yavaş yazmak yani yazılı anlatım bozukluğudur. Üçüncüsü ise diskalkuli yani Matematik bozukluğudur, rakamları yanlış okuma matematik işlemlerini yapmakta güçlük çekme, işlem hatası yapma ve matematik terimlerini hatırlamakta güçlük çekmek olarak kendisini belli etmektedir” diye konuştu.

DİSLEKSİ’NİN BELİRTİLERİ

Uzm. Klinik Psikolog Aşkar ayrıca şunları kaydetti: “Öğrenme güçlüğü olan çocukta yukarıdaki durumlardan birini fark ederseniz mutlaka destek almak gerekir. Bazen disleksinin ne olduğu  bilinmediği için çocuk için zeka geriliği olduğu düşünülebilir bu çok yanlıştır çünkü disleksili çocuklar normal veya normal üstü zeka düzeyindelerdir. Fakat durum bilinmezse çocuklar okulda ya da arkadaşlarıyla uyum sorunu yaşarlar. Disleksisi olan bireylerin sadece akademik alanda değil sosyal becerilerde de problem yaşayabildiğini görüyoruz. Bu çocuklar kendilerini ifade etmekte sorun yaşayabilirler. Öğrenme güçlüğü normal ve normalin üzerinde zeka düzeyine sahip olan çocukların; Okuma yazma matematik alanında ki akademik becerilerinde sorun yaşaması durumudur. Bu çocuklar öğrenme ile ilgili sorun yaşarlar çünkü öğrenme tarzları diğer çocuklardan farklılık gösterir. Bu yüzden öğrenmeleri desteklenmelidir. Akademik başarısında sorun yaşayan ya da müfredatı öğrenmekte güçlük çeken çocuklarda özgüven problemleri de ortaya çıkabilir. Çocuk okula gitmek istemeyebilir buda okul fobisi olarak adlandırılmaktadır. Öğretmenlere ve ailelere de görevler düşmektedir.”

AİLELER NELER YAPMALI

Disleksisi olan çocuğa ailenin nasıl yaklaşması ve neler yapması gerektiği konusunda da bilgi veren Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, son olarak şunları kaydetti: “Öncelikle çocukta öğrenme güçlüğü olduğunu kabul etmek gerekir, çocuğu başarısızlığından dolayı suçlamamalı ve yargılamamalısınız. Öğrenme güçlüğünün eğitim yoluyla tedavisinin özel bir uzmanlık gerektirdiğini unutmayın. Sabırlı olun, sesli okumalar yaptırın. Özgüvenlerinde hasar oluşmaması için motive edin ve çocuğunuzu yüreklendirin. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın bu sadece disleksili olan çocuklar için değil tüm çocuklar için geçerlidir. Mutlaka sınıf öğretmeni ile işbirliği içinde olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun iyi olduğu bir ilgi alanı vardır bunu keşfedip özel yeteneklerine yönelin. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin, çocuğunuz ders çalışırken siz de yanında bir şeyler yapabilirsiniz mesela okumaları sırayla birlikte yapabilirsiniz. Son olarak öğrenme bozukluğu olan çocukların yaşadıkları akademik başarısızlıklar sebebiyle içine kapanık ve özgüven problemi yaşayan çocuklar olabileceklerini unutmayın. Çocuklarda böyle problemler ile karşılaşmamak için her fırsatta sevginizi gösterin, sevginizin başarı ile ilgili olmadığını ona anlatın. Sevgi en büyük güçtür.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ASKON’DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
ASKON’DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
“Karasu’da Kabotaj Bayramı Kutlandı”
“Karasu’da Kabotaj Bayramı Kutlandı”