Türk Kızılayı Sakarya’da neler yapıyor?

Türk Kızılayı Sakarya’da neler yapıyor?

Türk Kızılayı Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Kızılay’ın Sakarya genelindeki faaliyetlerini ve harekât bölgesindeki rolünü SakaryaKent’e özel anlattı.

Türk Kızılayı Sakarya’da neler yapıyor?

Türk Kızılayı Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Kızılay’ın Sakarya genelindeki faaliyetlerini ve harekât bölgesindeki rolünü SakaryaKent’e özel anlattı.

Türk Kızılayı Sakarya’da neler yapıyor?
12 Kasım 2019 - 21:40

Sakarya genelindeki kan bağışı oranlarını paylaşan Tiryaki, “Kızılay 1868 yılında kurulan dil, din, ırk, gözetmeksizin 150 yıldır nerede bir insan ızdırabı varsa onları dindirmek adına faaliyet gösteren bir kuruluştur. Aynı zamanda ulusal ve uluslar arası yardım faaliyetleri yürütürken, ayrıca yurt içinde kan bağışı almakta ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için faaliyet göstermektedir.


Biz yılın 365 günü bu faaliyeti yürütüyoruz. Bu faaliyet kapsamında Sakarya genelinde ilk 10 ay içinde yaklaşık 32 bin ünite kan almış bulunuyoruz. Zaten toplam hedefimiz 36 bin. İnşallah yıl sonuna kadar bu hedefi geçmiş olacağız. Ancak bu 36 bin ünite kan bizim Sakarya’mız için çok yeterli değil. Bizim bunu 50 binlere çıkartmamız gerekiyor. “ dedi.


Başkan Zahit Tiryaki aynı zamanda Sakarya’daki Kızılay şube binasından bahsederek, “Şu anda yeni yerimizdeyiz. Yaklaşık 1 yıl oldu buraya taşınalı. Yine merkezi bir yerdeyiz. Buradaki vatandaşlarımız sadece kurumuza gelerek değil, sosyal medya üzerinden çok rahat ulaşabiliyorlar. Ama bizim kan alma noktalarımız merkezde bulunuyor. Ama onun haricinde biz hem buradan yardım faaliyeti yürütürken, bağışları da buradan alıyoruz. Özellik arz eden zamanlarda ramazan ayında ve kurban bayramı yaklaşırken bağışlarımızı merkezde açmış olduğumuz stant açarak vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. “ sözlerini kullandı.


Şuana kadar 1.160 aileye ulaştıklarını ekleyen Tiryaki, “Bir çok vatandaşımızın belki de bilmediği ve çokta ön plana çıkartmadığımız Sosyal Yardım Marketimiz var. Oradan zaten biz bugüne kadar bu yıl için bahsedersek 1.160 aileye ulaşmış bulunmaktayız. Bunların bir kısmı her ay yardım alıyor, bir kısmı iki ayda bir, bir kısmı da üç ayda bir yardım alıyor. Özel ekibimiz, komisyonumuz, bunları değerlendiriyor ve ev ziyaretleri yaparak, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaç durumunun tespitini yapıyorlar. Bu anlamda şu ana kadar 9-10 aylık periyodda yaklaşık 850-900 milyon TL’lik yardım yapmışız. Bu aynı zamanda gıda yardımı, giyim yardımı, temizlik ürünü yardımı, hijyen ürünleri yardımlarını yapmış bulunuyoruz. Ayakkabısından montuna kadar her türlü yardımı yapıyoruz.” sözlerini kullandı.


Kızılay’ın kurban kampanyasının işleyişi hakkında da bilgi veren Tiryaki, “Kızılay’a özgü kurban bağışımız var, yurtiçinde. “Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganımızla birlikte, hemen kurban kesildikten sonra sıcak et olarak dağıtmıyoruz. Onları kıyma konserve haline getiriyoruz. 800’er gramlık şekilde. Şu anda onlardan da dağıtım yapıyoruz ihtiyaç sahibi ailelerimize. Bu anlamda örnek teşkil eden bir kurumuz.” dedi.


Kızılay Haftasını en verimli şekilde değerlendirdiklerini aktaran  Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, “28 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası olarak kutlamaktayız. Bu anlamda etkin faaliyetler yürüttük Sakarya genelinde.  Özellikle Gençlik Kollarımız vasıtasıyla bugüne kadar yaklaşık 60 tane eğitim kurumuna ulaştık. Oralarda Genç Kızılaycılara bizim daha anaokulundan başlayan çocuklarımıza Kızılay’ımızı anlattık. Kızılay aşısı yaptık tabiri caizse. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerimize Kızılay’ı anlatıyoruz. Kızılay Gönüllüsü olma yolunda onlara tavsiyelerde bulunuyoruz. Elhamdülillah büyük bir Kızılay Gönüllü ordumuz var bizim. Böyle bir faaliyet yürütüyoruz. Yine her yıl buradaki bir alışveriş merkezinde de yaklaşık 800 tane çocuğumuzu ağırladık. Onlara Kızılay ile ilgili resim yarışmaları yaptırıyoruz. Onlara küçük hediyeler vererek eğitici çizgi filmler izlettiriyoruz. Bir de her insanın bilmesi gereken ilkyardım temel kurallarını hem çocuklara anlatıyoruz. Aynı zamanda çocuklarıyla birlikte gelen ailelerimize de ilk yardım kurallarını orada anlatmış bulunuyoruz. Bu anlamda da Kızılay Haftası’nı bu anlamda aktif bir şekilde geçirmiş olduk.” İfadelerini kullandı.

Kızılay’ın harekat bölgesindeki faaliyetlerinden ve rolünden bahseden Başkan Tiyaki, “Yaklaşık 8 yıldır Güneydoğu Bölgemizin sınırlarında Suriye ve Irak gibi bölgelerde mülteciler var. Bu anlamda bu bölgelerde çalışmalar yapıyoruz. Hemde bu insanların daha rahat yaşayabilecekleri kendi ülkelerinde daha rahat konuşlanabilmelerini sağlamak adına ülke olarak harekat devam ediyor. Bu harekat çerçevesinde de bizim Kızılay’ımız hem orada güvenliği sağlayan güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda orada memleketini terk etmemiş, zulüm altında kalmış insanlara yardım faaliyetlerini de yürütmektedir. İlk etapta harekata katılan askerlerimizin hemen arkasından bizim Kızılay ekibimiz var, 24 saat sıcak aş çıkartmaktadır. Aynı zamanda bölgeye çok ciddi anlamda yardım faaliyeti yürütmektedir. Kurtarılmış olan bölgelerde de bu yardım faaliyetlerinin haricinde aynı zamanda bu insanların sosyal destek ihtiyacı, eğitim ihtiyacı, psikososyal destek ihtiyaçlarını orada kurulan çadırkentlerde karşılanıyor.


Bundan sonraki hedefimiz, yine Afrin bölgesinde yapmış olduğumuz gibi kalıcı hastaneler, kalıcı okullar, kalıcı yerleşim yerleri yapmaktır. Hem ülkemizde bulunan mülteci kardeşlerimizin kendi memleketinde daha rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlamak hem de oradaki ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkemizdeki mülteci yükünün bir kısmını o bölgeye aktarmak suretiyle faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz. Bu kapsamda Kızılay, hükumetle devletle birlikte aynı zamanda AFAD kurumuyla birlikte orada el birliğiyle güzel çalışmalar yapmaktadır. İnşallah umuyorum ki çok kısa zamanda ülkemizdeki mültecilerle birlikte hemde o bölgeye yerleştirilmiş olan mültecilerle birlikte çok daha güzel haberler alacağımızı umuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.


Kızılay Şube Başkanı Zahit Tiryaki aynı zamanda Türk Kızılay’ının faaliyetlerini anlatan kitapçık takdim etti.


CÜNEYT EMRE TOPAL     /     12.11.2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sapanca Zabıtasından, Fiyat ve Son Kullanma Tarihi Denetimi
Sapanca Zabıtasından, Fiyat ve Son Kullanma Tarihi Denetimi
Büyükşehir’den Kocaali’ye 32 kilometrelik beton yol
Büyükşehir’den Kocaali’ye 32 kilometrelik beton yol